Сеул отваря за туристи границата със Северна Корея. Снимка: архив, Reuters

Войници патрулират с оръжие през рамо. Малки червени знамена с череп върху тях обозначават разположението на мините. Това не пречи на Сеул да се надява, че граничната зона между враговете Северна и Южна Корея може да се превърне в магнит за туристите, пише Франс прес.

Тази последна граница от епохата на Студената война, необитавана от 60 години, е убежище за дивия живот, което е нетипично за промишлената Южна Корея.

Границата е дълга 248 километра. Тя разделя на две Корейския полуостров и беше установена в края на Корейската война /1950-1953 г./. Материалното изражение на границата е 4-километрова буферна зона между двете страни, които все още не са подписали мирен договор.

Тази зона носи парадоксално името демилитаризирана зона, въпреки че е едно от най-строго охраняваните и пазени от войници от двете страни места в света.

Сеул се опитва сега да превърне района в привлекателен за туристите, като хвали неговата добре съхранена флора и фауна и като проправя пътеки за разходка.

"Демилитаризираната зона е ничия зона от десетилетия наред. Това е идеално място за екотуризъм", заяви Пак Ми Джа, отговарящ за политиката за съхранение на природата в министерството на околната среда на Южна Корея.

Демилитаризираната зона и ивицата земя, която се простира покрай нея, са недостъпни за цивилните с изключение на Панминчжон - място, наричано селото на мира и посещавано всяка година от хиляди южнокорейци.

Туристите естествено няма да обикалят из буферната зона, но Сеул иска да развие и да направи привлекателни пътеките около нея.

Демилитаризираната зона и нейните околности приютяват 3000 растителни и животински вида, сред които видри, муфлони и кабарги, които са изчезнали от останалата част на южнокорейската територия.

След продължителни преговори южнокорейската армия прие да отвори за хората околностите на тази зона и да помогне за развитието на пътищата, които няма да са осеяни с мини. Тези пътеки за разходки трябва да бъдат отворени през 2013 г. в източната част на страната.

"Може да вървите покрай бодливата тел на демилитаризираната зона, да видите от хълмовете Северна Корея или да съзерцавате бойните полета, останали непокътнати десетилетия наред", казва Пак.

Няколко малки анклава вече бяха отворени за жадните за разходки в природата хора, но програмата за развитие, представена от южнокорейските власти, е доста по-амбициозна.

Групите туристи ще бъдат придружавани от войници, които ще бдят те да не се отклоняват от обезопасените зони, за които е удостоверено, че са разминирани.

Сеул освен това ще поиска от ЮНЕСКО да обяви демилитаризираната зона за един от своите 500 биосферни резервата.

Програмата за отваряне на района за туристите беше представена за първи път през 2005 г. Но напрежението между Северна и Южна Корея и нежеланието на военните да отворят за цивилни така наречените секретни места не позволиха до този момент планът да се осъществи.

Според южнокорейската преса американският президент Барак Обама ще посети демилитаризираната зона в края на март по време на среща на върха по ядрените въпроси на 26 и 27 март в Сеул.

При визитата си през 1993 г. предшественикът на Обама - Бил Клинтън, заяви, че демилитаризираната зона е едно от най-страшните места на планетата.

Но Дженифър Сейф, американка, която неотдавна посети района край демилитаризираната зона, насърчава Барак Обама да последва примера й. "Той ще намери тук източник на вдъхновение", уверява тя. "Това място носи послание, което подтиква хората да разрешават различията си не чрез сила, а чрез мостове, построени между двете страни", казва тази представителка на реномирана южноафриканска туристическа асоциация.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase