Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: Булфото

Руската страна е настроена конструктивно за постигането на конкретен резултат в преговорите с България за АЕЦ "Белене".

Това стана ясно от думите на представителите на Държавна корпорация "Росатом" Сергей Новиков и Кирил Комаров, които дадоха брифинг в рамките на форум на доставчиците от атомната промишленост в столичния "Интер експо център".

"Настроени сме абсолютно конструктивно и сме в постоянен диалог с българското ръководство, не се влияем от никаква магия на цифрите и ще работим така, че да постигнем конкретен резултат", заявиха те.

Още по темата
Двамата отбелязаха, че ако не бъде подписано поредното 12-о споразумение за изграждане на атомната централа, което следва да стане до 31 март, след тази дата "Росатом" няма да има никакви юридически основания да продължи работа по проекта, но изразиха оптимизъм, че срокът ще бъде спазен.

"Получихме списък с въпроси от НЕК, от отговорите на които зависи окончателното решение, в частност по 12-о споразумение", съобщи Новиков.

Според него отговорите на руската страна вече са готови и са изпратени в българската компания.

"Атомстройекспорт" вече не води преговори за цената, фиксирахме цена от 6,3 млрд. евро, защото това поиска българското правителство", каза Комаров.

"Готови сме да работим по всеки един от вариантите – с фиксирана цена или с ескалация", добави той.

По думите на Сергей Новиков тази цена ще се запази до 2019 г., като инфлационният риск ще остане за руската страна.

Кирил Комаров посочи, че ако България се откаже от изпълнението на договора за изграждане на АЕЦ "Белене", подписан между "Атомстройекспорт" и НЕК, руската страна ще използва всички възможности, предвидени в договора.

В отговор на въпрос съществува ли възможност изработеният реактор за АЕЦ "Белене" да бъде платен и инсталиран на площадката на АЕЦ "Козлодуй", Комаров коментира, че анализ на руската страна показва, че подобен вариант ще увеличи сроковете за пуск с поне 2-3 години, а цената ще бъде значително по-висока.

"В Белене в момента има всичко необходимо, направени са нужните инвестиции, площадката е идеално готова и там централата може да се построи във възможно най-кратки срокове", каза той.

"Ако всичко това се прехвърли към Козлодуй, трябва да се започне отначало и около 1 млрд. долара, които вече са инвестирани, ще бъдат загубени", добави специалистът.

Според представителите на "Росатом" заложените системи за сигурност в АЕЦ "Белене" са абсолютно достатъчни и проектът отговаря на всички основни изисквания в сферата на сигурността.

"Заинтересовани сме централата да е безопасна, защото от това зависи и нашата репутация и разбираме какви мащаби може да има всяка една авария", подчерта Комаров.

Те подчертаха, че имат опит в изграждането на всякакви защитни съоръжения, включително срещу цунами.

"Готови сме да направим всяко едно подобрение или ново защитно съоръжение, но това ще повиши цената", отбелязаха специалистите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase