Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В Русия се провеждат траурни церемонии в памет на моряците от атомната подводница „Курск“, които загинаха преди десет години – на 12 август 2000 г. в Баренцово море. Трагедията отне живота на 118 подводничари. 

На руските кораби и подводници знамената ще бъдат спуснати наполовина, с минута мълчание ще бъде отдадена почит към паметта на членовете на екипажа на „Курск“, предаде ИТАР-ТАСС.

Причината за трагедията на подводницата и до днес остава неизвестна.

Досега официалната версия потъването на подводницата гласи, че трагедията е резултат на взрив на торпедо на нейния борд по време на подготовка за условна торпедна атака. 

Повечето роднини на подводничарите обаче са склонни да подкрепят друга версия – че „Курск“ е бил торпилиран от американската подводница „Мемфис“.

Носят се и безумни слухове, че след потъването на „Курск“ американците били опростили руски дълг – 10 милиарда долара или 118 милиарда, тоест по 1 милиард за всеки член на екипажа на „Курск“. 

Съгласно изводите на правителствената комисия причината за гибелта на екипажа е бил взрив на торпедо в носовия отсек на подводницата. Комисията, която работи повече от две години, установи точното време на смъртта на моряците.

 

Заключенията на експертите сочат, че смъртта е настъпила в разстояние от няколко секунди до 6-8 часа след експлозията и в момента на откриване на подводницата на 13 август вече е било невъзможно да бъдат спасени 23-мата моряци, останали в девети отсек. 

Непосредствено след взрива капитан-лейтенант Дмитрий Колесников е решил да остане в деветия отсек и да чака помощ, но на такава, съдейки по всичко, вече не са разчитали. „Шансове като че няма. Проценти 10-20“ – това е последният запис, направен от Колесников на 12 август в 15,15 часа, тоест четири часа след експлозията.

След това поради навлизане на вода в девети отсек се е взривила регенериращата пластина, която преработва въглеродния газ в кислород.

Капитанът е загинал намясто, тъй като се е намирал много близо до мястото на взрива, а останалите моряци са загинали секунди по-късно от отравяне с въглероден окис.

Причините за станалия в носовия отсек взрив обаче и до момента не са установени.

Следствието работеше по общо 19 версии.

Сред първите беше вероятността за чуждо торпедо, изстреляно срещу „Курск“ преднамерено.
 
Тогава се смяташе, че това може би са направили американски военни, тъй като няколко седмици преди трагедията подводницата се беше върнала от Средиземно море, където дълго време е следила американска ескадра, намирайки се под дъното на самолетоносач и оставайки незабелязана.

След това редица американски морски военачалници бяха отстранени от постовете си.

Казват, че „Курск“ и командир Лячин са станали едва ли не личен враг на американските ВМС и затова не се изключваше вероятността да са искали да отмъстят на екипажа, пише „Российская газета“.

Но части от чужд плавателен съд, от торпедо или взрив не бяха открити.

Освен това експерти посочват, че „Курск“ е можел да издържи малък ядрен взрив, да не говорим за торпедо.

Експертизата установи, че не е имало външно въздействие върху корпуса.
Макар че имаше версия за вина на екипажа, в нейна подкрепа не бяха открити съществени доказателства.
 
Експертите установиха, че началото на трагедията е поставила експлозия на резервоара на окислителя на 650-милиметрово торпедо.

От института по криминалистика към Федералната служба за сигурност стигнаха до извода, че не е било възможно да е имало външно въздействие върху него, тоест взривът е можел да стане единствено отвътре.
 

Възможно е да е имало производствен дефект или да се възникнали проблеми при зареждането в торпедния апарат, отбелязва „Российская газета“, но точни данни така и няма. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase