Основна тема в гръцките вестници днес е ветото на Гърция върху поканата за членство на Македония в НАТО на срещата на върха на Алианса в Букурещ.

Според “Вима” приемането на Скопие в НАТО се отлага за неопределено време. Вестникът посочва, че на снощната среща на лидерите от НАТО е имало сериозни задкулисни битки.

“Та Неа” отбелязва, че след ветото на Гърция ще започне осеммечесен трилър на преговори. “Скопие остава извън НАТО. Гръцкото вето не позволява присъединяване. Огнена подкрепа на Атина от Саркози”.

“Адезмевтос типос” пише за отлагането на членството на Скопие и за твърдата позиция на Гърция.

“Апогевматини” публикува материал под заглавие “Триумф на Караманлис. Чрез заплаха с вето гръцкият премиер намали силата на проскопския блок”.

В Атина не стихва самоувереността, че гръцката дипломация е постигнала целта си. Македония извън НАТО, до новата покана, пишат вестниците.

“Етнос” пък вече отбеляза, че официалното заседание на 26-те страни ще отправи обръщение само към новите съюзници Албания и Хърватия.

Вестникът се позовава на добре информирани източници, които твърдят, че не се предвиждат срокове за разглеждане на молбата за членство на Скопие.

“Нафтемборики”, освен материала за отложената покана за Македония, посочва, че все пак е бил оказан силен натиск върху Гърция от страна на САЩ, за да не бъде наложено вето.

Професор Теодор Колумбис, заместник-председател на гръцката фондация за европейска и външна политика, заяви за македонската телевизия А 1, че никой няма ексклузивни права върху името Македония – нито Гърция, нито Македония, нито България.

“Не мисля, че ветото е заплаха за стабилността в региона и че за Гърция ще има последици от страна на САЩ поради несъгласието и налагането на вето”, смята Колумбис.

Гръцките медии посочват, че Македония е пропуснала шанса си за НАТО. При това не се посочва време, когато евентуално ще има нови преговори за името.

Външната министърка на Гърция Дора Бакояни не пропусна да подчертае в момента на триумф за дипломацията на южната ни съседка, че добросъседските отношения са особено важни за съюзниците от НАТО.

Гърция смята, че за да се изгради общо бъдеще на твърда основа, трябва да се отстранят всички проблеми, които идват от други поколения и нямат връзка с бъдещето.

“НАТО функционира по много директен начин. Добросъседските отношения са много важни, ако искате да изградите съюзнически отношения”, каза Бакояни.

Тя допълни, че ако има политическа воля, може да бъде намерено приемливо име.

“Гърция никога няма да наложи име, това име ще бъде договорено”, заяви министърът. Тя изрази надежда, че преговорите под егидата на ООН ще продължат с всички възможни предложения на посредника Матю Нимиц.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase