Снимка: Булфото, архив

Трябва да се закрият редица съдилища и прокуратури, тъй като са твърде много и бройката им не отговаря на намаляващото население на страната, смята Боян Новански, кандидат за член на ВСС от парламентарната квота, предложен от групата на "Обединени патриоти".

Той заедно с останалите претенденти за място в кадровия орган на магистратите, беше изслушан от правната комисия в НС.

"Крайно време е командироването да спре", каза още Новански, като обясни, че към момента близо 100 прокурори и съдии са командировани.

По думите му така се "запълват дупки" по места и това не е правилно.

Новански се обяви за промени при атестирането и повишаването на магистрати, както и за ясни мотиви при избора на административни ръководители, като се взимат предвид предпочитанията на съдиите.

Според него чрез принципа на самоуправлението по-ясно ще се чуе гласът на магистратите. Той предложи също така да се създаде дисциплинарен кодекс за съдиите.

Новански е на мнение, че ВСС трябва да търси съвети, препоръки и становища от магистратите, както и да мотивира ясно и публично решенията си.

Според съдията от ВКС Вероника Имова, която е кандидатура на ГЕРБ за член на ВСС, авторитетът на правораздаването е на критичния минимум.

Тя започна изслушването си с цитат, според който съдиите трябва да бъдат критикувани, да носят цялата тежест, да защитават правата и интересите на обществото. Но основното качество на всеки от тях е честта.

Трябва да се промени усещането на обществото за справедливост, а системата да бъде изчистена от зависимости - външни и вътре в системата, каза още Имова, според която за независимостта на магистратите трябва да се грижи именно ВСС.

Тя се обяви за високи професионални качества на всеки магистрат. Според нея има проблем и с оценяването на магистратите. За целта трябва да има ефективни практики, които да гарантират статута и правата на магистратите. Съдебните актове на магистратите са лицето на тяхната работа, каза Имова, цитирана от БТА.

ВСС трябва да запознава обществото с проблемите на системата, затова на всеки шест месеца е нужно да представя подробен доклад за работата си, призова пък Ангелинка Николова, предложена за кандидат за член на ВСС от партия "Воля".

Николова е с 26 годишен стаж в съдебната система, била е председател на районен съд-Търговище, по-късно окръжен съдия, а към момента е адвокат.

В представянето си Николова наблегна на идеята си за промяна на организацията на работата вътре във ВСС и атестирането на магистратите. Според нея ВСС трябва да направи ревизия на всеки съд и прокуратура, както и да изработи петгодишен план за работата на всеки от тях, с ясно определени срокове за решаване на проблемите, които имат.

По темата с борбата с корупцията позицията на Николова е, че магистратите също трябва да бъдат поощрявани, тъй като негативите от работата на единици се приписват на всички съдии.

Заместник-председателят на ВСС Боян Магдалинчев, който се кандидатира за член на ВСС, иска нов облик на кадровия орган. В изслушването си пред правната комисия в НС той се обяви за налагане на нов стандарт в отношенията между самите членове. Кандидатурата му е предложение на ГЕРБ.

Магдалинчев се обяви за професионализъм, прозрачност в работата, уважение към различно мислещия член на ВСС. Защото само така, по думите му, кадровият орган ще бъде възприет като институция, която гарантира независимост в съдебната власт.

Да се засили аналитичната дейност на пленума на ВСС, като за целта се създаде аналитично звено към администрацията, предложи още той.

Магдалинчев заяви, че е не трябва да се допуска външно вмешателсво, магистратите да бъдат защитени от нападки, независимо откъде идват. Но и че трябва да има публичност при отклонение от етичните правила или при корупционно поведение.

Като проблем Магдалинчев открои разминаването между административното делене на региони в страната и съдебната карта. Това пряко кореспондирало и натовареността на магистратите.

За него електронното правосъдие също е приоритет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase