Снимка: архив Булфото

Освен сигнал от ОЛАФ за нередности при изпълнение на строителните дейности при изграждането на магистрала "Марица", прокуратурата е получила сигнал и от двама депутати през месец юни 2016 година.

На 17 септември след извършена тримесечна проверка специализираното звено антикорупция започва досъдебно производство, обясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Тя уточни, че се разследва безстопанственост и длъжностни престъпления при изграждане на АМ "Марица" ЛОТ -1.

Още по темата

Арнаудова посочи, че след 5-месечното разследване прокуратурата е стигнала до информация, според която 50 млн. лева са изразходени в нарушение на закона.

"Касае се за допълнително извършени дейности извън изграждането на 31 км отсечка Димитровград-Оризово", посочи Арнаудова пред БНТ. Тя поясни, че отсечката е трябвало да бъде изградена за 25 месеца от подизпълнител, но това не се е случило.

"Самият изпълнител е посочил, че е налице т.нар. форсмажорно обстоятелство – имало е преовлажняване на почвата, Вместо да се наложи на същия изпълнител да реши проблема, АПИ избира друга фирма - "Пътища - Пловдив" за 51 млн. за стабилизиране на почвата. В момента лицето, което представлява интерес за Прокуратурата от АПИ не е служител там, напусна, мотивира лични причини. Става дума за инж. Лазар Лазаров, който напусна АПИ малко преди да започне нашето разследване", уточни тя.

По думите й бившият председател на Надзорния съвет на АПИ Лазар Лазаров, който вече не работи там, просто е поръчал на своите служители да се проведе търг за въпросните над 50 млн. лева укрепителни работи на "Марица", без да потърси решаването на проблема от основния изпълнител.

"Това се е случило на 30 юни 2015 г., на 31 август е изплатена сумата", коментира тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase