Снимка: Reuters

Селфи манията вече е обявена за психиатрично заболяване в САЩ, а до инциденти се стига заради търсенето на "лесна" известност. Това каза пред bTV психологът Полина Василева по повод зачестилите през последните години инциденти с фатален край, заради опити на младежи да се снимат на екстремни места.

Само преди дни в България 17-годишно момче загина при опит да си направи селфи от висока сграда в Приморско.

Василева коментира, че родители и обществото трябва да бъдат сериозно ангажирани с феноменът и да разговарят с децата.

Още по темата

"Характерно за пубертета, когато децата търсят своето място, а социалните мрежи им предлагат лесна изява. При тях се наблюдава едно обсесивно поведение. Децата са склонни на опасно поведение и това се наблюдава във всички тези трагични случаи", обясни тя.

Психологът разказа, че липсата на внимание, самочувствие и увереност, карат децата да се опитват да ги получат отвън - чрез лайкове.

Полина Василева поясни, че социалните мрежи са една илюзия и чрез тях не може да се запълнят тези празнини.

"Това, което може да се получи, е временно удоволетворение от събраните лайкове", изтъкна тя.

Експертът посъветва младите хора да търсят някакъв вид обществено полезна дейност, което ще доведе до по-дълготрайно чувство на удоволетворение. Спортът също помага и покачва самочувствието.

Оказва се, че според едно проучване на темата, в глобален мащаб цели 260 души са изгубили живота си за шест години в опит да си направят добра снимка. Най-много са смъртните случаи при 20-годишните - над 100. Повече от 70 пък са тийнейджърите, сочи изследването.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase