снимка: Ройтерс

Всеки един гражданин на Канада трябва да разполага с поне 50 Mbps скорост за сваляне на файлове от интернет. За качване скоростта трябва да е поне 10 мегабита на секунда. Това се изисква от нова разпоредба на местния телекомуникационен регулатор (CRTC). Той  припознава нуждата от задължителен високоскоростен интернет достъп, който вече е определен като "основна телекомуникационна услуга", до която право на достъп има всеки гражданин.

Според новата разпоредба всички потребители, дори тези в отдалечените райони, където капацитетът на операторите често не е голям, трябва да имат достъп до неограничен план за данни, пише местното издание The Globe and Mail.

Според CRTC вече 82% от канадците разполагат с такава скорост, но около два милиона канадски домакинства все още нямат достъп до подобна скорост. Целта е до 2021 г. над 90 процента от населението да има осигурен бърз интернет достъп.  

Досега само фиксираните телефонни линии бяха със статут на базова необходимост.

Решението на регулатора е подкрепено и от заделянето на бюджет от 750 млн. долара, които трябва да се вложат в изграждането на интернет мрежи в отдалечените райони на страната. Средствата ще се инвестират по равно през следващите 5 години.

„Бъдещето на икономиката, просперитетът и обществото ни налагат да си поставим амбициозни цели и да свържем всички канадци", казва председателят на комисията Жан-Пиер Блас, цитиран от The Verge.

Според него заложените високи скорости са съобразени с тези, заложени като цели от най-важните търговски партньори на страната. В САЩ средната скорост е 25 Mbps, в Австралия - 25, за Европа – 30, а заложената за Германия цел е 50 Mbps.

България е на 23-то място в света по скорост на интернет връзката през 2015 г., показва справка в сайта netindex.com. Средната скорост за сваляне възлиза на 37,86 mbps при средни показатели за света от 23,3 Mbps.

Още технологични новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase