Снимка: Архив, Reuters

Европа иска да заеме своето място в геолокацията, която все повече присъства в ежедневието ни, като в четвъртък лансира първите услуги на навигационната си система "Галилео", предаде Франс прес.

Малък брой привилегировани, които притежават смартфони, снабдени с нужен за целта чип, ще могат от четвъртък да ползват първите сигнали от спътниците "Галилео", оповести Европейската комисия.

Програма за спътникова навигация не се отъждествява единствено с намиране на правилния маршрут. Днес човек може да я ползва, за да си поръча пица, да оповести местоположението си в социалните мрежи, да се подготви за маратонско бягане - приложенията въз основа на спътниковата навигация непрестанно се увеличават.

Около 10 процента от европейския брутен вътрешен продукт днес зависят от навигационните системи, а до 2030 г. това процентно съотношение ще нарасне до 30 на сто, поясниха от Френския национален център за космически изследвания.

Главният коз на европейската навигационна система "Галилео" в сравнение с американската GPS, руската ГЛОНАСС и китайската Бейдоу, е позиционирането с несравнима прецизност, от порядъка на 1 метър и дори няколко сантиметра.

"GPS ни позволява да разберем къде на картата на Франция е даден влак, а благодарение на "Галилео" ще знаем на кой коловоз се движи", отбеляза ръководителят на Френския национален център за космически изследвания Жан-Ив Льо Гал.

"Галилео" е съвместима с GPS, а това ще позволи едновременен достъп до двете системи. Първоначално прецизността на "Галилео" няма да е оптимална. Ще трябва да се изчака до 2020 г., когато около 30 спътници ще са на орбита, при 15 днес, за да може европейската система да осигури най-добрата си прецизност.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase