Снимка: Reuters

Пилотирани полети до Марс ще бъдат възможни едва към 2050 г. при съвременното развитие на технологиите в ракетостроенето и усвояването на космоса, предаде ТАСС. Това заяви официалният представител на Роскосмос Игор Буренков в интервю за радио "Лайф Звук".

"Изследвания се извършват непрестанно в различни страни по света - каза той. - Възможни са нови открития, но днешното развитие на техниката навежда на мисълта, че ще можем да стигнем до Марс около 2050 г."

По думите му, погледнато от технологична гледна точка, до Марс могат да стигнат единствено космически апарати, докато същевременно живи същества са неспособни да извършат подобно пътешествие, погледнато от гледище на защитата им.

Именно със свързани със защитата въпроси в момента се занимават в Роскосмос съвместно с Международната космическа станция и Европейската космическа агенция (ЕКА) в рамките на мисията "ЕкзоМарс 2016".

Руско-европейската мисия "ЕкзоМарс 2016" бе изстреляна от космодрума Байконур с ракета-носител "Протон-М" на 14 март. В състава на мисията влязоха апаратът TGO (Trace Gas Orbiter) и демонстрационният спускаем модул "Скиапарели".

Апаратите стигнаха до Червената планета през октомври. Орбитналният модул TGO, предназначен за изследване състава на атмосферата и разпределението на водния лед на марсианската повърхност, и "Скиапарели" успешно се разделиха на 16 октомври.

Връзката със спускаемия апарат бе прекъсната на 19 октомври, по време на спускането му към марсианската повърхност. На 22 октомври ЕКА официално потвърди, че "Скиапарели" се е разбил при кацането си на Марс.

Вторият етап от мисията "ЕкзоМарс" първоначално бе планиран за 2018 г., но впоследствие бе пренасрочен за 2020 г. За този стадий на проекта е предвидено отправяне на руска спускаема платформа и европейски марсоход към Червената планета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase