Снимка: архив Булфото

Рухналият соцпаметник на Бузлуджа е потънал в лукс, има асансьор, петолъчката е заменена с лъв, а вътре е възможна телепортация.

Да, това е новият живот на един от символите на социализма. Гледката може да се открие пред всеки, стига да сложи специални очила. Те са част от уникална технология, пресъздаваща виртуална реалност.

Проектът е съвместен труд на двама студенти в Единбург – единият е българинът Тодор Русанов, а другият – колегата му от Полша Рафал Чарновски. Разработката се казва "Бузлуджа VR" – тя е първата визуализация на паметника, показана с контролери и очила за виртуална реалност от последно поколение.

След като сложат специалните очила пред потребителите се открива другата Бузлуджа. Сградата е същата, но петолъчката на върха е заменена с лъв. Лозунгите на входа са сменени с националния химн на Република България. Влизайки в сградата, виртуалната реалност пренася в луксозно помещение, което прилича на модерно лоби в хотел, информира "Дарик".

Второто ниво отвежда с асансьор в театрална зала с роял в центъра, а от прозорците на чинията се открива реална гледка с мащаб 16 на 16 километра. В коридорите са поместени картини от забележителности в България, а с едно кликване всеки "посетител" може да научи повече за тях.

Тодор и Рафал са измислили име и на един от коридорите, които не са били ползвани в миналото - "Тъмният коридор". В него са поместили своеобразен музей на монумента със снимки, които представят сегашното му състояние. Всеки потребител може да ги докосне и да се телепортира на мястото, на което са снимани.

Проектът дава възможност за телепортация на различни места в монумента, а докосвайки всички надписи, те звучат на английски. Потребителят може да се надвесим над парапета, да погледа в далечината или да клекне, за да прочете някои от надписите.

"Искаме да насочим с този проект вниманието на всички хора от цял свят към състоянието на сградата и ще вложим всички усилия. За нас този паметник не е свързан с политиката, за нас е уникална архитектура, която трябва да има своето бъдеще. Това е и причината да се отърсим от всички комунистиески символи", обясни Тодор Русанов.

Той съобщи, че с колегата му вече са провели консултация със създателя на монумента арх. Георги Стоилов. Той е дал пълната си подкрепа за проекта е и изразил надежда, че работата им ще началото на бъдещата реставрация на паметника.

Представянето на проекта в Шотландия оставило изпитващите без думи. Преподавателите от университета били впечатлени от работата на младежите.

Те обясниха, че оборудването не е евтино, но с напредване на технологиите очилата ще станат много по-достъпни. Компютърните специалисти са убедени, че тяхната работа по паметника на Бузлуджа търпи развитие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase