Скот Кели. Снимка: Twitter

Командирът на екипажа на Международната космическа станция Скот Кели постави рекорд сред американските астронавти по пребиваване на орбита, съобщиха от НАСА.

Общо по време на полетите си той е прекарал в Космоса 383 дни, подобрявайки постижението на колегата си Майкъл Финк.

"Този рекорд е важен, тъй като всеки нов ден на орбита помага по-добре да разберем как влияят продължителните полети на физическото и психологическото състояние на човека, а това е необходимо за подготовката на полети до Марс", отбелязват от космическата ведомство на САЩ.

НАСА припомня, че абсолютният рекорд по престой на орбита - 879 дни - принадлежи на руския космонавт Генадий Падалка, който през септември се завърна на Земята след поредната си работа на МКС.

Кели е написал в Twitter, че днес през свободното си време се е любувал на Хималаите през илюминатора. Планината толкова харесала на астронавта, че той е решил да се изкачи на нея, когато се завърне на Земята.

Кели се отправи на сегашното си пътуване към МКС на 27 март заедно с руския космонавт Михаил Кориненко. Това е първата международна експедиция, която ще продължи 1 година. Досегашните бяха 6-месечни. Кели и Кориненко ще се завърнат на Земята на 2 март 2016 година. Тогава Кели ще е бил в космоса 522 дни.

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase