Снимка: sohowww.nascom.nasa.gov

Слънчевата обсерватория SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) фиксира в понеделник вечерта едно от най-високоенергетичните събития на Слънцето – така нареченото коронарно изхвърляне на маса. Това е явление, което учените смятат за причина за магнитните бури на Земята.

„Коронарното изхвърляне на маса влияе върху Земята много по-силно от изригването, тъй като това е пряко въздействие на веществото“, съобщава за РИА Новости сътрудникът на „ТЕСИС“ Сергей Богачев.

Според него, за да може такава огромна маса вещество – стотици милиони тонове – да се откъсне от Слънцето, където втората космическа скорост надвишава 600 км в секунда, е необходима огромна енергия. „Още не е изяснено откъде се взема тази енергия“, добавя той.

Ученият отбелязва, че изригванията обикновено се съпровождат със силна светлина, но този път такава не е фиксирана. „Това означава, че по-скоро е било от обратната страна на Слънцето, следователно събитието няма да е геоефективно (въздействащо на Земята)“, смята той.

Богачев добавя, че изхвърлената слънчева плазма ще се „отдалечава“ от Слънцето около половин денонощие, което означава, че тази нощ може да има магнитна буря, ако фрагменти от изхвърлянето достигнат до нашата планета.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase