Древен Рим бе върнат към живот в съвременните дни, благодарение на уникален дигитален проект, който се смята за най-мащабната компютърна симулация в историята, съобщи ВВС.

Международен екип от археолози, аркитекти и експерти посветиха 10 години на работа върху 3D модел на града, наречен Възроденият Рим.

Около 7000 сгради са били сканирани и възпроизведени чрез модел на града, който се съхранява в музей в италианската столица.

Потребителите могат да разгледат как е изглеждал Рим по времето на император Константин и да видят всички сгради от тази епоха.

 „Можем да прекараме хората под Колизеума и да им покажем как са изкарвали зверовете, участвали в боевете горе“, заяви лидерът на проекта Бернард Фришър от Вирджинския институт за съвременна технология.
 
Компютърната симулация възражда интериора на около 30 сгради – включително Сената, Колизеума и базиликата, построена от император Максенций – с всичките й фрески и декорации.
 
За да бъде направена симулацията, експертите са използвали дигитални снимки на огромния модел, наречен Plastico di Roma Antica, който се пази в Музея на римската цивилизация.  

Екип от археолози са преценили и как биха изглеждали статуите и сградите толкова отдавна, преди да бъдат замърсени от въздуха.  

Проектът ще бъде използван за по-нататъшни проучвания на живота в древен Рим и ще бъде обновяван спрямо археологическите открития.

В момента текат разговори и с  Linden Labs за качване на цялата симулация в интернет чрез виртуалния свят Second Life.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase