"Много трудно ще дойде и не само - Азербайджан няма излишни количества. Той трябва да освободи или да вземе руски газ, за да работят неговите химически заводи в северната страна на Азербайджан, за да може страната да освободи отделни количества. Не случайно се говореше, ние да изнасяме ток за Азербайджан. Има такива сделки- ние изнасяме за Турция, а Турция чрез Грузия за Азербайджан. Има варианти.

Още по темата
Т.е. не директно ние да изнасяме, но общо взето доста сложни сделки са това". Това каза за Bulgaria ON AIR Валентин Николов, бивш шеф на БЕХ.

Николов бе категоричен, че "не очаквам в близката година да има увеличени количества от Азербайджан насам от този LNG - терминал или от други терминали откъм Турция".

"Когато започна строежът на Интерконектора през 2019г. - тогава беше даден стартът. Правото на строеж беше дадено 2018г., 2019- та беше първата копка. Реално погледнато беше пуснат Оpen Season тест за резервиране на капацитет и никой не искаше да се включи. Поради факта, че тогава руският газ беше един от най- евтините, нямаше смисъл някой да участва, защото не можеше да се конкурира. Тогава единствените, които купиха капацитет, бяха „Булгаргаз“ и малко други фирми, но съвсем малко. И то беше от порядъка на 1 млрд. куб. м., колкото е договорът ни с Азербайджан. Всъщност тази тръба беше проектирана за 3 млрд. куб. м., а след това беше променена архитектурата, за да може да бъде на 5 млрд. куб. м. като капацитет, но първоначално да може тези компресорни станции да изпомпват по 3 млрд. куб. м., горе- долу, колкото е потреблението на България. И сега изведнъж стана една от стратегическите тръби на Европа. Тя винаги е била гледана като стратегическа, разбира се, но никога не е мислено, че ще се използва с такъв голям интерес. Сега стана и една от стратегическите тръби на Европа от Югоизточна страна. Дано през 2024г. заработи и LNG терминалът в Александруполис,  коментира енергийният експерт.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase