Снимка: БГНЕС

Случаите с тромбози след ваксиниране с "АстраЗенека" предизвика отлив от желаещи за имунизация. "Винаги, когато се получи информация за такива сериозни и нежелани ефекти, е притеснително за лекаря.

Още по темата

Очаква се да се получат информации за повече странични ефекти, когато ваксината навлезе масово в употреба. Това се касае за всички лекарствени продукти". Това коментира пред bTV проф. д-р Милена Станева, ръководител на Клиниката по ангиология в болница "Токуда".

По думите й е трудно да се каже кое точно във ваксината предизвиква образуване на тромбози. "За съжаление в момента сме в такава ситуация - за малко време ваксината се приложи при изключително голям брой хора, така че е нормално да се чудим какво трябва да се направи. Ползите от ваксините обаче са по-големи, отколкото вредата. Това, което очаквам да се направи, е да се дефинира групата, при които ваксината на "АстраЗенека" не трябва да се прилага", каза тя.

"Сигурна съм, че ЕМА ще излезе с препоръки коя точно група е застрашена и при коя група от населението да не се прилага тази ваксина. Или евентуално с много голямо внимание да се прилага", допълни проф. Станева.

А безопасно ли е втората доза да е от другия вид ваксина, а именно РНК, тя обясни, че в момента експерти работят именно върху този въпрос. Специалистът даде пример с Франция, където е взето решение на жените под 60 г., които са с първа доза от ваксината на "АстраЗенека", да се слага втора доза и от РНК ваксината. В Англия пък е решено жените под 30-годишна възраст да не се ваксинират с оксфордския препарат.

До момента в ЕМа са докладвани общо 222 случая на тромбози и тромбоцитопении при над 34 милиона ваксинирани, поясни още проф. Станева.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase