Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Общ преглед
Около 20 души се събраха на протест пред сградата на Министерството на околната среда и водите, провокирани от екологичната катастрофа в Западните покрайнини и заплахата за българските територии, съобщава БНР.

Организатори на протестната проява са инициативен комитет "За чиста природа" - Кюстендил и сдружение "Балканка" - София.

Протестиращите упрекват екоминистерството в бездействие по отношение на кризата в Босилеград и подчертават, че мина "Караманица" използва "убийствени технологии за добив на олово, мед и цинк".

"Това е директна атака на сръбската държава срещу здравето на хората и другото е здравето на природата. Питейната вода на Долно Тлъмино, село от другата страна на границата, е 13 пъти над нормата съдържание на арсен", заяви Димитър Куманов от сдружение "Балканка" - София.

Затова гражданите призовават:

"На най-високо държавно ниво, ниво министър-председател, да се срещат със сръбските власти и не да си говорят за това как ще организират световното първенство по футбол през 2030 година, ами да си говорят затова как сърбите тровят нашите хора".

"Нашите, с безотговорните изявления на министър Димов, дадоха оръжие в ръцете на сърбите, които в момента навсякъде казват, че според българския министър няма никакъв проблем в района. В реката не тече вода, там тече бяла каша, която вдига пяна от химическите елементи, които вътре се използват за тази флотация директно. Няма никакво пречистване. Искаме да имаме нормални условия на живот. Хубаво е да имаме ракова болница, но е по хубаво да не сме болни от рак".

Сред исканията на протестиращите попадат още - незабавното прекратяване на работата на ВЕЦ "Пчелина" и отмяна на решението за проучване за добив на злато в мина "Злогош", която според гражданите ще отрови питейните водоизточници край Кюстендилско.

Министърът на околната среда и водите Нено Димов прие протестиращите на среща.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар