Снимка: архив, БулФото

Само падналите на земята щъркели, допускащи хората до себе си, се нуждаят от помощ. Само на такива птици следва да се оказва помощ, и то според предписанията на МОСВ и изискването на закона, съветват от Българското дружество за защита на птиците.

Още по темата

От там посочват, че в повечето случаи животът на щъркелите не е застрашен, особено когато те имат възможност да си набавят необходимата храна.

Водоемите не са замръзнали, мишките и полевките, с които щъркелите също се хранят, са активни, на места и жабите вече са излезли, така че птиците могат да си намерят храна. Когато са нахранени, студът не е проблем за тях. Дивите птици, когато нямат достатъчно храна, знаят как да пестят силите си, това се вижда и на снимките на щъркеловите ята – птиците в ятото стоят неподвижни, за да пестят енергия, с полуразперено оперение, за да съхраняват топлината си, обясняват експертите.

На нас те изглеждат нещастни и нуждаещи се от помощ, но всъщност когато хората отидат да ги хванат, за да им помогнат, те принуждават щъркелите да правят опит да излитат или да бягат и така да изразходват ценните си запаси от енергия. В тези случаи дори да бъдат уловени част от птиците, по-голямата част от ятото бива принудена да хаби енергия и така се излага на по-голям риск да не оцелее.

Изключително благороден е примерът, който дават хората от Североизточна България, оказали помощ на бедстващите щъркели, спрели за почивка край пътя, докато премине студеният фронт. Състрадателността им е достойна за пример, а грижата, която положиха и продължават да полагат за птиците, е доказателство за това, че опазването на природата е отговорност на всеки един от нас, посочват още от БДЗП.

Експертите съветват помагайки им, да подходим много внимателно и по възможност да се консултираме с хора, които имат необходимите познания и опит.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase