Снимка: архив Булфото

Фермери излизат на протест в столицата заради готвените промени в Наредба 3 за директните плащания, съобщава БНТ.

Стопаните са против публикуваните за обществено обсъждане предложения на земеделското министерство за плащания на животно.

Според новите критерии в стопанството трябва да има поне 50 овце майки или 20 кози майки, за да може фермерът да получи субсидия. Досега такова изискване липсваше. Измененията на наредбата за брой животни и порода са дискриминационни, твърди професор Дойчо Димов от Сдружението за отглеждане и развъждане на маришката овца.

"Една от причините за промените, които въведе министерството на земеделието е лавинообразното увеличаване на броя на животните, подпомагани в схемата за овце-майки под селекционен контрол. Истинската причина е, че този увеличен брой дойде от няколкото развъдни организации, които се занимават с отглеждане и развъждане на т.нар. синтетична популация (българска млечна)", каза проф. Димов.

Заради това субсидията, която през 2015 г. е била 67 лева на овца майка, е паднала на 47 лева през 2016 г., което може да доведе до демотивиране на фермерите. В зависимост от отглежданите породи има различни критерии за допускане до плащанията.

"Според наредбата, фермерите, които отглеждат интродуцирани породи и овце от т.нар. синтетична популация, трябва да докажат реализирана продукция и в това има логика, защото, в крайна сметка, трябва да има ефект от цялата тази помощ. От друга страна е записано, че от местните породи не се иска", допълни професорът от Сдружението за отглеждане и развъждане на маришката овца.

Това именно поражда разделението между фермерите на база порода и брой животни под селективен контрол. "Против това съм, защото някои от нашите хора, които от дълги години членуват в нашето сдружение, ще бъдат възпрепятствани, а те заслужават, така че това е едно механично поставяне на бариери и с недостатъчно основание", заяви проф. Димов.

Освен това се изисква овцете майки и козите майки да имат доказано родословие, което се вписва в специален регистър. Ако нямат - няма да има и субсидия. Пловдивското сдружение за отглеждане и развъждане на маришката овца ще изпрати специална декларация с предложения за промени в наредбата, но няма да участва в организирания протест пред земеделското министерство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase