Снимка: Bulgaria On Air

Екологичният родопски картоф е на път да изчезне. В Смолянска област тонове от тазгодишната реколта залежават заради липса на пазар. Заради това и хората там с всяка изминала година отглеждат все по-малко.

По данни на Областната дирекция по земеделие тази година засетите площи с картофи са едва около 26 000 дка, като само за година са намалели с 1000 дка.

"Големи картофи седят и никой ги не иска", заяви Хилме Кафеджиева, производител на картофи.

За поредна година пазар за картофите на Хилме и хората от село Търън няма.

Родопчани разказват, че заради силно пресечения планински терен, всички картофи се обработват изцяло на ръка. Малкотоизкупвачи, които преминавали обаче, оценявали тежкия им труд на безценица.

"На 30 стотинки картоф, кой ще засади? Никой! Градините ще остават така. Няма кой да ги засажда", добави Фердие Ратайчева. И допълва, че заради ниска изкупна цена и липсата на пазар, миналата година тонове екологични картофи били изхвърлени. Същото щяло да се повтори и тази есен.

"Ще ги изхвърлим. Какво да ги правим?", запита Ратайчева.

Тенденция става вече масово по селата хората да сеят картофи само за лични нужди.

"За съжаление родопските картофи изчезнаха. Преди 5-6 години тук се сееха около 200 - 300 дка картофи, а тази година едва ли ще има 30 дка картофи. След няколко години, дано не съм пророк, но ще се наложи да купуваме полски, гръцки или македонски картофи", заяви Явор Говедаров, кмет на село Търън.

Според родопчани именно вносните картофи убивали пазара на тяхната продукция. Всички се надяват, че държавата ще намери начин спешно да реши проблема и родопският картоф да се завърне на българската трапеза.

Още вижте в репортажа на телевизия Bulgaria On Air
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase