Снимка: bTV

Бивши възпитатели от Центъра за настаняване на деца с увреждания в Ямбол, сигнализират за безхаберие и некомпетентно отношение към възпитаниците на дома. Те твърдят, че на децата от дома системно е нанасян побой, а едно от тях е починало от небрежно отношение от страна на персонала.

"Къщата на ужасите" - така социалните работници наричат Дома за деца с увреждания. В къщичката от семеен тип са настанени най-тежките случаи. В една от двете сгради до преди месец е живял 23-годишният Георги. Диагнозата му била умствена изостаналост. В средата на миналия месец по спешност е откаран в ямболската болница с диагноза чревна непроходимост.

Медиците спешно оперират момчето. Въпреки това два дни по-късно Георги умира. Според бивши служители на центъра за настаняване, смъртта му се прикрива, а причината за нея е безхаберието и липсата на компетентност на ръководството. На крачка от фаталния изход било още едно дете. 9-годишната Станка е напълно неподвижна, с детска церебрална парализа, 100% глухота и слепота. Възпитателка разказва, че отивайки на работа намерила детето със счупено краче.

"Лично аз съм виждала колежки как с едната ръка го вдигат, мъкнат и т.н. Един социален работник не бива да напада децата, но тук се случва", разказва пред bTV бивша служителка.

Центърът е създаден през март миналата година по проект на Община Ямбол. Тук живеят 40 деца с увреждания от домове от цялата страна. Контролът върху работата извършва общината.

"Аз мисля, че със смъртта на Георги се спекулира. Когато в семейството се случи инцидент или се разболее детето внезапно какво правим? Обаждаме се в спешния център, което са направили и служителите", казва Илияна Бицова, зам.-кмет на община Ямбол.

Преди да бъдат открити къщичките, служителите са били обучени за работа с децата. От тях обаче е останала само една жена, а всички други са уволнени.

"Сложени са случайни хора и персонала е сменен, защото е неудобен на ръководството", смятат бившите служители.

Според тях социалният работник Нели Динева им наредила лекарствената книга да се преписва, без да се следят терапиите на децата. Възпитателките давали медикаменти без да знаят кое за какво е. Медицинските лица били съкратени.

Фрапиращ случай за небрежност е когато служителка изпуска цялата кутия с лекарствата, те се пръскат, а Нели Динева им казва да ги съберат по памет, защото пари за нови лекарства няма. След обърканите лекарства децата били в ужасно състояние.

На банкет пък служителките получили "дипломи" - "Най-добър кулинар", "Най-сексапилна" и други. "Ние деца ли гледаме или нещо друго правим", възмущават се самите те.

В същото време вчера Държавната агенция за закрила на детето обяви, че е извършила проверки по сигнал в центровете за настаняване от семеен тип в Карнобат и Ямбол. При проверките са изследвани критериите и стандартите за социални услуги за деца.

Центровете разполагат с много добра материална база, сградите са новопостроени, намират се на комуникативно и достъпно място в града, обзавеждането и оборудването в тях е ново, модерно и функционално. Всички настанени момчета и момичета посещават центрове за обществена подкрепа и за социална рехабилитация и интеграция.

Преобладаващата част от проверените стандарти социални услуги за деца са изпълнени или са в развитие, качеството на двете социални услуги е добро.

Сериозни нарушения обаче са установени точно при проверката в Ямбол. На пострадало при инцидент дете не е предоставена незабавно медицинска помощ, което е поставило в риск здравето и живота му. Не е спазена процедурата за информиране при настъпил инцидент с дете, заключват от агенцията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase