Снимка: Булфото, архив

На 12 май, след предварителна обява, в община Сопот ще влезе частен съдебен изпълнител /ЧСИ/ за разпродажба на общинска собственост с цел покриване на дълг, образуван след корекция на проект, финансиран по ОП "Околна среда". Това съобщи за БТА кметът на общината Веселин Личев.

Акцент в списъка на ЧСИ са офис обзавеждането и компютрите на администрацията и Общинския съвет, което по думите на кмета ще спре обслужването на гражданите, след като в списъка има и други общински имоти.

Васелин Личев припомни, че до края на май е в сила споразумение за отстрочка, подписано между фирмата взискател, ВМЗ /който дължи няколко милиона на общината/ и самата община.

Кметът съобщи още, че към момента на фирмата-взискател са изплатени всички лихви, такси и адвокатски хонорари и остава само главницата на дълга. Очакваме и разрешение за безлихвен заем, с който ще се разплатим по дълга и 5-годишната сага да приключи, коментира Личев.

Във връзка с наложената корекция от началото на годината община Сопот е проверявана от Икономическа полиция - Пловдив и от Окръжна прокуратура - Пловдив. От приложените от кмета решения на двете институции става ясно, че нарушенията са в управляващият орган на ОП "Околна среда". Има и решение на Административен съд - Пловдив, което задължава ОПОС незабавно да вдигне корекцията.

Корекцията в размер на 3,5 милиона лева бе наложена по проекта за пречиствателната станция, изградена преди 5 години. През това време, свързани с проекта общината е преживяла над 35 проверки, включително и на ОЛАФ и Европейския омбудсман, като всички заключения са в нейна полза.

Инициативен комитет от Сопот заявиха готовност да обсадят общинската администрация и да не допуснат ЧСИ в нея, успоредно с това се заканиха да блокират и подбалканския път София - Бургас, каза още Личев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase