Снимка: Reuters, архив

Най-силното земетресение, което може да разтърси София би било от 7 по Рихтер, а Пловдив – 7,5, заяви в ефира на Нова телевизия сеизмологът проф. Емил Ботев.

Той съобщи още, че най-сеизмичната зона у нас все още е югозападна България – Крупнишкото земетръсно огнище. Там по думите на Ботев най-силното земетресение би било около 8 по Рихтер.

Ботев коментира и издържливостта на сградите у нас. При направено проучване в столичния район "Триадица" преди 2000 година е установено, че при такъв трус ще оцелеят 30% от сградите, а след въвеждането на новите изисквания след приемането ни в ЕС в строителството този процент е скочил на 50.

Експертът заяви, че силни земетресения са се случвали и няма как да не се случват отново. Но няма оценка, която да дава право да се твърди, че силен трус ще се случи в близко бъдеще.

Професор Ботев обясни още, че разместването на сблъскалите се плочи в Непал е около 40 мм годишно, а при нас аналогичното разместване е от 1-2 мм. "Тоест и при нас се натрупва напрежение, каквото и в Непал, но за стотици и хиляди години", подчерта той.

Последното силно земетресение с магнитуд от 7,8 по Рихтер е било през 1904 г., а средният период, през които се случват такива трусове у нас, е от 250 години до няколко хиляди години, допълни още Ботев.

Той коментира и спекулациите, че земетресения от единия край на света могат да предизвикат трусове на друго място. По думите му това е невъзможно, тъй като напреженията между плочите се предава най-много на стотина километра.

Експертът пресметна още, че пернишкото земетресение от 2012 г., което беше с магнитуд от 5,8 по Рихтер, е било 30 пъти по-слабо от непалското.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase