Снимка: Информационна агенция "Черно море"

Будни варненци възобновиха старата инициатива за граждански патрули срещу отвратителната напаст от местни джебчийки, съобщава Информационна агенция "Черно море".

Всеки, който иска да помогне, може да отиде утре в 12 часа пред катедралния храм. На мястото на срещата обаче ще има и представители на реда, тъй като полицията се притеснява, че водени от емоции, активните граждани могат да предизвикат безредици.

Не е тайна, че най-големият процент от кражбите са джебчийските. Почти няма варненец, който да не е бил обиран в автобус, магазин или на улицита. А ако на него по някаква случайност му се е разминало, със сигурност някой негов роднина или познат е станал жертва на сръчните ръчички.

Полицията периодично пуска превантивни материали и предупреждава хората кои са най-опасните места и как да си опазят портмонетата. А опасните места се знаят – черната класация води автобус 148, а през летните месеци, автобусите към курортните комплекси. Иначе „работните места“ на крадлите са молове, големи магазини и места, където обикновено има струпвания на много хора.

Полицията си познава контингента и дори през лятото беше организиран специален отряд, който да следи предимно за този вид престъпления. За да бъде изправен един джебчия пред съда обаче, не е достатъчно само да се знае, че той краде. Той, или както е в 99,9% от случаите – тя, трябва да бъдат хванати в момента, в който извършват престъплението.

"Малко сме притеснени, че не може да се предвиди какво точно смятат да правят тези граждански патрули. Единственото законно нещо е, ако заловят джебчийка в момент да кражба, да я задържат на място, да извикат полицията и да я предадат на разследващите, като след това свидетелстват пред съда. В България има закони и те трябва да се спазват. Притеснени сме, че тези хора могат да бъдат крайни, да провокират джебчиите и да се стигне до неприятни ситуации. Всички знаят много добре, че колкото и да е благородна идеята за граждаските патрули, те нямат никакви правомощия според нашето законодателство. Такъв вид задържане може да направи всеки човек. Ако види, че пред него се извършва престъпление и има възможност, може да задържи лицето, да се обади на полицията и после да помогне то да бъде осъдено“, обясни за „Черно море“ директорът на варненската полиция главен инспектор Николай Калчев.

Автор: Лиляна Трънкова

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase