Министърът на образованието Анелия Клисурова. Снимка: БТА

25% от учениците между 4 и 7 клас отпадат от училищата и именно това е един от основните проблеми, на които трябва да се обърне внимание и да бъде решен. Това коментира във Варна министърът на образованието проф. Анелия Клисарова. По нейни думи в родното образование трябва да се наблегне не само на обучението, но и на възпитанието.

“Важно е да успеем да мотивираме децата в критичния период, 4-7 клас, да останат в класните стаи. Затова смятам, че в новия закон за образованието трябва да залегне освен знанието и възпитанието”, обясни тя. 

Министър Клисарова каза още, че вече се разработва система за т. нар. принадена стойност в образованието, според която делегираните бюджети на училищата вече няма да се формират само на база броя на учениците, а и на качеството на образованието им.

"Ако при оценяването след четвърти клас успеваемостта в учебното заведение е 32%, а след седми – 53 на сто, това означава, че за времето от четвърти до седми клас учителите са работили качествено със своите възпитаници”, посочи като пример просветният министър.

Тя уточни, че има вероятност това да бъде въведено през 2014 г. Пак догодина, с влизане на новия закон, учениците ще получават средно образование след завършен 10-и клас.  Според проф. Клисарова е необходимо да се наблегне на професионалното образование.

“Държавата няма да финансира частните училища. Нямам нищо против частното образование, но приоритет е държавното", каза в отговор на въпрос министърът. Тя допълни, че ще даде по-големи права на регионалните инспекторати по образование, за да могат сами да определят броя на децата в паралелките. 

Във Варна проф. Клисарова даде началото на срещите си с директори на училища, които ще се проведат в редица градове на страната.  "Започвам оттук, защото съм варненка", с усмивка каза тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase