Тенденция към увеличение броя на заболелите от сифилис в Сливенска област отчитат от Центъра за кожни и венерически болести. За 2010 година на диспансерен отчет се водят 110 заболели, като 52-ма са мъжете, а жените – 58.

Новорегистрираните общо през миналата година са 42-ма, 30 от тях от област Сливен, 12 от други региони, съобщи д-р Антонина Нинова, началник на медико-диагностичната лаборатория и кабинет за болести, предавани по полов път към Центъра за кожни и венерически болести, Сливен.

Специалистите отчитат и пет новородени с вроден сифилис, като едно от тях е починало дни след раждането от тежки увреждания, настъпили по време на бременността заради сифилиса.

Децата до 17 години, болни от сифилис са 18, като 7 са новооткритите. През 2009 година регистрираните болни от сифилис в Сливенска област са били 103-ма, а само за първия месец от 2011 новорегистрираните са четирима, от тях – две бебета.

Според д-р Нинова обаче цифрите не отразяват реалната картина, а болните са поне три пъти повече. Причините са нарастващия брой заболели са различни, но голяма част от тях са свързани с естеството на заболяването, ниските здравни познания на част от населението, непотърсена лекарска помощ, а голяма група от хора просто неглижират въпроса.

Това заболяване, ако не се лекува, е особено опасно при жените и води до така наречената високорискова бременност, чести спонтанни аборти или преждевременно раждане. На риск са изложени около 40 процента от нелекуваните бременни.

Изследванията показват, че ако бременна жена се е заразила със сифилис в период от четири години преди бременността, нелекуваният ранен сифилис може да доведе до инфекция на детето в настоящата бременност в повече от 70 процента от случаите.

Диспансеризацията на болните от сифилис е една или две години, в зависимост от стадия на заболяването, в който са диагностицирани.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase