Снимка: НС

България е твърд привърженик на интеграцията на Албания в ЕС и споделя позицията, че страната скоро трябва да получи дата за начало на преговори. Тази позиция на България е изразила Джема Грозданова, председател на Комисията по външна политика по време на среща с албанския й колега Мими Кодели, съобщиха от Народното събрание.

Още по темата

Председателят на Комисията по външна политика на парламента на Албания Мими Кодели и водената от нея делегация са на двудневно посещение в България по покана на Грозданова, информират от пресцентъра на парламента.

По време на срещата Грозданова е подчертала ролята на България като фактор в процеса на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани - основен приоритет на Българското председателство на Съвета на ЕС. Джема Грозданова е изразила подкрепата на страната ни за започнатите в Албания реформи в пет ключови области - публичната администрация, съдебна система, реформа в областта на правата на човека, борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Признаването на българското национално малцинство показа готовността на Албания да изпълнява критериите за откриване на преговорния процес с ЕС, е заявила Джема Грозданова, цитирана от пресцентъра на парламента.

Положителна оценка е била изразена и за започнатата от Тирана реформа в областта на съдебната система и постигането на резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията. В тази връзка България категорично подкрепя започването на преговори за членство с Албания, както и с Република Северна Македония през октомври тази година, е заявила Грозданова по време на срещата.

Колегата й Мими Кодели от своя страна е застъпила тезата, че присъединяването на Албания към ЕС ще допринесе за по-голямата сигурност и стабилност на целия ЕС.

Заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин е декларирал наличието на консенсус в българския парламент между всички политически сили за присъединяването на страните от региона към ЕС.

От парламентарния пресцентър информират, че по време на срещата са обсъдени различни аспекти от двустранните отношения, необходимостта от засилване на икономическите връзки, за създаване на действащо секторно сътрудничество в областите на образованието и науката, социалната сигурност, младежта и спорта.

Освен с Комисията по външна политика, делегатите са се срещнали и с членовете на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и с членовете на Комисията по отбрана, се посочва в съобщението.

В програмата на посещението е предвидена среща с министъра на външните работи Екатерина Захариева и министъра на отбраната Красимир Каракачанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase