Снимка: Булфото, архив

При евентуална биологична, химическа атака или бомбандировка столичани ще търсят убежище в метрото или в подземните паркинкги, защото бомбоубежищата ще бъдат запечатани.

Бройката им е секретна, но според информация на "Монитор" те са около 500. Много от тях се намират в обществени сгради, частни постройки и жилищни кооперации.

Никой обаче не се грижи за тях и състоянието им е плачевно, съобщиха за медията от столичната пожарна. Вече имало образувана междуведомствена комисия, която да вземе решение кои скривалища могат да се реновират, кои трябва да се поддържат и кои трябва да бъдат напълно запечатани. Работата обаче там се бавила.

"Срещаме много проблеми. Голяма част от тези обекти нямат ясна собственост. Нямат Акт 16 и са в плачевно състояние. Направихме стъпки, за да съберем институциите и да се опитаме да решим този проблем. Решението трябва да се вземе на много високо ниво – областна управа, главен архитект, кмет", обясни Тони Тутунаров, началник на сектор в столичната пожарна. Според него това е крайно належащо, тъй като няма яснота какъв е реалният капацитет на тези скривалища.

"Несериозно е дори да си мислим, че можем да скрием цяла София при евентуална заплаха. Според плана действащите скривалища са направени така, че да има във всеки административен район място, където да бъдат настанени хора, от които зависи градът да не се парализира. Има, разбира се, места и за цивилното население. Ние правим всичко възможно да поддържаме тези места, но средствата ни са ограничени", обясни още Тутунаров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase