Целта на проекта за Инвентаризация и ландшафтна оценка на лесопарковата част на Княз Борисовата градина е да изследва и опише състоянието на лесопарковите територии в Столичната община и да посочи необходимите мерки за съхраняване и възстановяване на горските масиви. Това се посочва в изявление на ректора на Лесотехническия университет проф. д-р Иван Илиев във връзка с некоректно тълкуване на работата по проекта.

Още по темата
Досега са извършени четири предходни инвентаризации на растителността на Княз Борисовата градина - през 1909 г., 1935 г., 1980 г. и 1999 година. Съгласно законодателството паркоустройствените проекти се актуализират през 10 години, за да се осигурят оптималното състояние и защитата на растителността - дървесна и храстова.

Без стриктното прилагане на установените и предвидени дейности и грижи от инвентаризацията и ландшафтната оценка на територията на лесопарковата част ще последва деградация на растителността и редуциране на рекреационните и възможности, изключително необходими в столицата, се посочва в изявлението.

Преди да влезе в сила разработваният проект, на етапи се правят обществени обсъждания, чиято цел е запознаване на заинтересованите страни и на гражданите със смисъла и целите му. След тях проектът се одобрява от професионална и административна комисия и едва тогава влиза в сила за изпълнение през следващ 10-годишен период.

Екипът на проекта е готов по всяко време да даде информация и разяснения по своята работа. Предвижда се и среща на терена на лесопарка за нагледно пояснение на начина, по който се прави оценка, на която да присъстват всички желаещи, добавя Иван Илиев.

Всички твърдения за изсичане на растителност и безотговорни намеси в дървесно-храстовите масиви на територията на парка са нелепи и злонамерени, се посочва в изявлението.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase