Снимка: Нова телевизия

За повечето имигранти България е просто една от държавите, през които трябва да преминат, за да достигнат заветната Германия.

Историята на Рашид обаче е различна, мъжът е от Сирия, в Дамаск е бил екскурзовод, но размириците изгонили туристите. Избягал и самият той. Идва в България през 2013 г.

Отказът да отиде в армията означава сигурен затвор. Бягството – възможност  за свобода, а трафикантът - сигурност.

Така срещу няколко хиляди долара през октомври 2013-а Рашид пристига в Истанбул. Плаща 2000 долара и тръгва към България, без да предполага, че ще остане задълго. На прага на зимата минава българо-турската граница и се предава на полицията.

Само за дни Рашид се превръща в очите и ушите на бежанците. Превежда им. С идването на Червения кръст доброволният му труд се превръща в професия. И така до днес. 

Постепенно нежеланата среща с България се превръща в любов. Той избира да остане и казва, че това е най-добрият избор, който някога е правил, разказва Нова тв.

Не разбира обаче омразата към мигрантите. Разочарованието не е само към домакините, но и към гостите. Доказали го масовите посегателства над жени в Кьолн.

Решил е да приеме и да се съобрази с чуждата култура. Неслучайно само за три години в България открил дом, приятели и защита. Въпреки подадената ръка, щастието му, поне засега, не може да е пълно, защото всеки ден мисли за семейството си, с което няма никаква връзка. Надява се, че са намерили спасение и че ще ги срещне отново точно тук, в новия си дом – България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase