Снимка: архив, Reuters

Учените в повечето случаи са съгласни, че вода някога е текла на Марс. Естеството на тези водни потоци и условията, които са ги направили възможни, обаче не са изяснени, съобщи ЮПИ.

Нови данни могат да осигурят известна яснота. Италиански учени откриха район със седиментни скали в южното полукълбо на Марс, на север от образувания вследствие на силен сблъсък кратер, известен като басейна Хелас. Това навежда на мисълта, че на младата планета Марс вода е текла за продължителен геоложки период, а не само по време на кратки епизоди, свързани със затопляне.

Досега учените смятаха, че гладките равнини северно от басейна Хелас са формирани вследствие на вулканична дейност. Астрономи от университета на Киети-Пескара обаче са на мнение, че равнините включват седиментни скали. Твърденията им са подкрепени от данни, събрани от космическите апарати "Марс експрес" и "Марс рикънисънс орбитър". Снимки на малки кратери и свидетелства за ерозия разкриха наличие на светли скални пластове.

"За да се формират подобни осеяни със седиментни скали равнини, в региона трябва да е имало водна среда преди около 3,8 милиарда години - заяви Франческо Салезе от екипа. - Важно е, че тя е просъществувала за дълъг период, от порядъка на стотици милиони години."

Новите снимки показват характерни за седиментните скали особености. Идентифицирано е също наличие на значимо количество глина.

Въпросните характеристики разкриват, че скалите не са формирани в резултат на изригване на лава, а при процеси, свързани с образуване на седиментни скали. "Това изисква районът някога да е бил горещ и влажен за относително дълго време", поясни Салезе.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase