Снимка: архив, Reuters

Научните данни, получени от модула "Фила" на повърхността на кометата "Чурюмов-Герасименко", дават основания за преразглеждане на теорията за строежа на тези космически тела, съобщи ТАСС.

Това разказа Наталия Безаева от Уралския университет от Сан-Франциско, където е на заседание на Американския геофизичен съюз. Там са обявени нови данни, предадени от "Фила".

Магнитометърът на "Фила" е показал, че повърхността на кометата е абсолютно немагнитна. Магнитната й наситеност е много по-малка, отколкото на метеорит, лунен прах, земна пръст.

Повърхността й е покрита със замръзнал прах. Този пласт е с дебелина десетина сантиметра. Заради него "Фила" не успя да се закрепи веднага и отскочи два пъти.

Данни за кометния прах още няма. Известно е обаче, че плътността на горните слоеве на кометата е 400 кг на кубичен метър - значително по-малко от плътността на водата.

"Изненадващо, но повърхността на кометата не е непрекъсната, а се състои от блокове - каза Безаева. - В една от точките големината на блока е от 26 см до 4 м. Повърхността на кометата прилича на мартенски сняг, смесен с мръсотия, която е замръзнала и е кристализирала. Този "твърд сняг" е върху цялата комета".

Температурата на повърхността на кометата е от минус 135 градуса до минус 155 градуса.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase