Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Руският елит е обхванат от все по-мрачно настроение относно перспективите за войната на президента Владимир Путин в Украйна, като дори и най-оптимистично настроените смятат, че замразяване на конфликта е най-добрият възможен изход за Кремъл в момента.

Много хора от политическия и бизнес елит са уморени от войната и искат тя да спре, въпреки че се съмняват, че Путин ще спре сраженията, твърдят хора, запознати със ситуацията, които не искат да бъдат назовавани. Въпреки че никой не е готов да разкритикува президента заради инвазията, абсолютната вяра в неговото ръководство е разклатена от нея, казват те.

Най-благоприятната перспектива са преговорите по-късно през годината, които биха замразили конфликта и биха позволили на Путин да обяви пирова победа за руснаците, като задържи част от завзетите украински територии, казват двама от източниците.

"Елитът е изпаднал в безизходица: те се страхуват да не станат изкупителни жертви на една безсмислена война", каза Кирил Рогов, бивш съветник на руското правителство, който напусна страната след инвазията и сега ръководи Re:Russia, базиран във Виена мозъчен тръст. "Наистина е изненадващо колко широко разпространена сред руския елит стана идеята за вероятността Путин да не спечели тази война."

Нарастващото отчаяние вероятно ще засили взаимните обвинения за отговорността за неуспешната инвазия, която вече разпали горчиви обществени разделения между националистическите хардлайнери и руското министерство на отбраната. След като Кремъл е изправен пред украинска контраофанзива, подкрепена с милиарди оръжия от САЩ и Европа, очакванията на руските официални лица за значителен напредък на бойното поле след зимата, през която силите на Москва постигнаха нищожен напредък и понесоха огромни загуби, са малки.

Катастрофалната експлозия в гигантската язовирна стена в Украйна, за което правителството в Киев обвини Русия, допълнително усложни конфликта, тъй като наводненията обхванаха части от зоната на военните действия. Русия отрече да носи отговорност.

Нападенията на територията на Русия, включително най-мащабните удари с безпилотни самолети по Москва миналата седмица, засилват чувството за несигурност. Сраженията се разпространиха и в Белгородската област, граничеща с Украйна, което поставя под въпрос имиджа на Путин като гарант за сигурността на Русия.

Дори някои от тези, които подкрепят инвазията и искат да засилят борбата срещу Украйна, се обезсърчиха относно перспективите на Русия във войната, която трябваше да приключи в рамките на няколко дни, а сега продължава вече 16-и месец. Националистите, водени от Евгений Пригожин, основател на наемническата групировка "Вагнер", се нахвърлят срещу министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на руската армия Валерий Герасимов за военни провали, като настояват за пълна мобилизация и военно положение, за да се предотврати потенциално катастрофално поражение.

"Бяха допуснати твърде много големи грешки", заяви Сергей Марков, политически консултант с близки връзки с Кремъл. "Преди време имаше очаквания, че Русия ще поеме контрола над по-голямата част от Украйна, но тези очаквания не се оправдаха."

Путин и неговите висши служители настояват, че Русия ще спечели, дори и вече да не е много ясно какво би представлявало победа, след като армията ѝ не успя да превземе Киев в началото на войната. Няма никакви признаци за оспорване на лидерството му от страна на неговото обкръжение.

Държавните медии обясняват повтарящите се обрати с това, че Русия води прокси война в Украйна срещу САЩ и техните съюзници от Организацията на Северноатлантическия договор, въпреки че именно Путин инициира непровокираната инвазия през февруари 2022 г.

Кремъл наложи най-строгите репресии от десетилетия насам, като започна да наказва дори леки прояви на несъгласие със затвор. Руската средна класа, която през последното десетилетие беше формирала основата на подкрепата за опозицията срещу управлението на Путин в големите градове, беше притисната в мълчание или напусна страната като част от най-голямата вълна на емиграция от 90-те години насам след разпадането на Съветския съюз.

Засега проучванията показват, че повечето обикновени руснаци продължават да подкрепят Путин, който смесва носталгията по съветската епоха с имперското минало на Русия, за да твърди, че защитава интересите на страната и си връща исторически земи, като анексира области в Източна и Южна Украйна.

Все пак опасенията отново се засилват, след като миналата есен Путин обяви мобилизация на 300 000 резервисти. Проучване на социологическата компания FOM, проведено от 19 до 21 май сред 1500 руснаци, показа, че 53% от тях смятат, че семейството и приятелите им са неспокойни, което е скок с 11% от април и най-високата стойност от близо четири месеца.

Миналата седмица Пригожин обиколи руските градове, предупреждавайки за "трудна" война, която може да продължи с години, като се обяви за военно положение и пълна мобилизация. В интервю миналия месец той заяви, че Русия рискува да избухне революция, подобна на тази през 1917 г., заради разделението между елита на Кремъл и обикновените руснаци, чиито деца "се връщат в цинкови ковчези" от Украйна.

Управляващата партия "Единна Русия" започна разследване, след като високопоставен депутат от Държавната дума Константин Затулин заяви на форум, че инвазията не е постигнала нито една от обявените си цели, съобщи "Ведомости" в понеделник. "Да се измъкнем по някакъв начин от това", каза Затулин.

Целият анализ четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase