Снимка: БГНЕС

Много хора вероятно биха искали да убият Владлен Татарски, провоенния руски блогър, който загина при бомбен взрив в кафене в Санкт Петербург в неделя.

Татарски, чието истинско име е Максим Фомин, беше известен с яростната си подкрепа за инвазията в Украйна, където редовно призовава Русия да се ангажира с тотална война и се застъпваше за екстремно насилие, включващо военни престъпления. "Ще победим всички, ще убием всички, ще ограбим когото трябва и всичко ще бъде точно както ни харесва", каза той миналата година пред камера след церемония в Кремъл, потвърждаваща "анексирането" на четири украински региони.

Бивш миньор от Източна Украйна, Фомин беше осъден за банков обир и излежаваше присъда в затвора в Източна Украйна, когато руските прокси сили започнаха война срещу правителството. Фомин твърди, че след това е избягал от ареста и се е присъединил към подкрепяните от Русия сили. По-късно той става блогър и се мести в Москва няколко години преди Владимир Путин да започне пълномащабната си инвазия през 2022 г. След началото на войната той твърди, че се е присъединил към доброволчески батальон и се е сражавал в Мариупол.

В началото на войната той става член на малка, но влиятелна група военни блогъри, които гласно подкрепят конфликта, редовно публикувайки актуализации, цитиращи войски на фронтовата линия или висящи лъжички за потенциални офанзиви или големи политически решения като мобилизации.

В същото време те бяха и едни от най-яростните критици на военните усилия на Русия, осъждайки висшето командване на армията като неефективно и мързеливо и нехаещо за живота на руските войници, изпратени в битка.

Техните публикации в Telegram се превърнаха в популярна алтернатива на държавните медии. Твърдейки, че предоставят нефилтрирани новини от фронтовата линия, те често представяха също толкова агресивната версия, която казва на руснаците, че страната е твърде колеблива и трябва да се мобилизира за тотална война срещу Украйна и Запада.

По-специално Татарски многократно призова генералите да поемат отговорност: заради големи отстъпления от градове, включително Херсон миналата година, или неефективните усилия за обучение и оборудване на мобилизираните войници. Той се беше присъединили към други критици на военното ръководство, като Евгений Пригожин, съюзникът на Путин, който основа паравоенната група Вагнер.

"За какво проливаме кръвта си? Защо Зеленски може спокойно да дойде в Херсон?" пита Татарски във видео публикация миналата година, призовавайки за опит за убийство на украинския президент след отстъплението на Русия. "Или ще водим пълна война, или... няма да успеем."

Сред малката общност от провоенни блогъри за Татарски се твърдеше, че преувеличава военната си служба. Той беше враждувал с Игор Гиркин, бивш лидер на подкрепяните от Русия бойци, който също беше критичен към военните усилия.

Най-важното е, че той беше класическа мека мишена – някой, който беше видимо лице на войната и въпреки това му липсваше защитата на държавен служител или армейски персонал. Събитието, на което той говори, беше широко рекламирано и дори се съобщава, че жената, обвинена, че е донесла бомбата на събитието, се е пошегувала с него дали носи взривно устройство, скрито в бюст на войник. Скоро след това именно статуята се взривява.

"Събитията показаха колко уязвими са тези активни поддръжници на войната", пише Татяна Становая, основател на R Politik, фирма за политически анализи. "Не мисля, че ще последва масова реакция от страна на правителството: както показва опитът, Кремъл ще се опита да направи тези ситуации рутинни."

"Ние сме изправени пред рутинизацията на терористичните атаки, които без съмнение ще се превърнат в един от факторите, водещи до вътрешна политическа дестабилизация", добавя тя.

Анализът е на Андрю Рот за The Guardian.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase