Снимка: БГНЕС

Руско-американската среща по предложените от Москва гаранции за сигурност започна в Женева. Тя поставя началото на дипломатически маратон, от който до голяма степен ще зависи сигурността в Европа.

Лидерите на двете делегации Сергей Рябков и Уенди Шърман проведоха снощи предварителни разговори, които бяха определени като „трудни и делови“.

Още по темата

БНР привежда позициите, с които преговарящите отидоха в Женева.

Съединените щати са готови да обсъждат мащаба на военните учения в Източна Европа, но не и числеността на войските в региона, каза Антъни Блинкън. Той посочи, че трудно може да се очаква реален напредък, докато трае напрежението по украинската граница.

На своя ред руския представител Сергей Рябков изтъкна, че Русия не може да играе второстепенна роля в европейската и международна политика и че НАТО трябва да се върне в границите си до 1997 г.

Тогава беше подписан Основополагащият акт Русия - НАТО. В документа се посочва, че двете страни не гледат една на друга като на противници и създават "механизъм за консултации, координация и общи действия".

Друго изискване на Москва е да бъдат приети взаимни гаранции, че няма да бъдат разполагани ядрено оръжие и определен клас ракети извън националните територии на Русия и САЩ.

Рябков каза след снощната среща с Шърман, че се надява двамата да не си изгубят времето на днешните преговори. Попитан от журналисти дали е оптимистично настроен за тях, Рябков отговори, че никога не губи оптимизма си.

Френският министър по европейските въпроси Клеман Бон предупреди, че Европейският съюз не бива да бъде изключван от тях и добави, че Москва се опитва да отстрани ЕС от преговорите, като търси директен контакт със Съединените щати.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase