Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Американците ще научат името на новия си президент чак след 2 месеца. Но вече знаят кой "направлява" тези избори.

Без Путин просто няма как

В края на август телевизия Си Би Ес информира зрителите, че в Уест Палм Бийч (щата Флорида) е започнал съдебен процес срещу . . . Владимир Путин. "Путин бе задържан в местния супермаркет "Пъбликс", тъй като започнал да крещи по персонала . . . Мениджърите няколко пъти го подканили да напусне, но мъжът отказвал да ги послуша."

Герой на новината бе всъщност 48-годишен афроамериканец, пълен съименник на руския президент. Анекдотична случка, но истинският Владимир Путин днес също присъства постоянно в ефира и по страниците на медиите в САЩ, пише Виталий Цепляев, "Аргументи и факти".

Ето, Хилари Клинтън нарича Путин "кръстник на глобалния краен национализъм" - намеква, че сред неговите "кръщелници" е и милиардерът Доналд Тръмп. Ето, бившият шеф на ЦРУ Майкъл Морел пише в "Ню Йорк таймс", че "Путин - кадрови разузнавач, проучи слабостите на бизнесмена (Тръмп, бел. на "АиФ") и се възползва от тях", съответно последният "непреднамерено стана агент на Русия".

А лидерът на демократите в Сената Хари Рийд помоли директора на ФБР Джеймс Коми да провери двама души от антуража на милиардера - Роджър Стоун, който се познава с основателя на Уикилийкс Джулиан Асандж, и външнополитическия съветник на Тръмп Картър Пейдж, посетил през юли Москва. "Вероятността хора от екипа на Тръмп, Уикилийкс и руското правителство да си сътрудничат с цел да повлияят върху изборите буди най-сериозни опасения", написа конгресменът.

Припомняме, че сайтът Уикилийкс публикува през юли кореспонденция между хора от щаба на Демократическата партия - над 19 999 имейла. Разбиването на електронната поща бе приписано на руски хакери. А в края на август неизвестни атакуваха избирателните системи на щатите Илинойс и Аризона. И споменатият вече Хари Рийд се страхува сега, че през ноември Русия ще се опита . . . "да фалшифицира официалните резултати" от изборите за държавен глава на САЩ.

Междувременно самите републиканци обвиниха Клинтън, че е "яла от ръката на Кремъл". Тръмп заяви, че няма да й се размине дадената на руснаците зелена светлина, за да придобият ураново находище в САЩ. Шефът на фирмата, лобирала за тази сделка, получил за услугата 180 хиляди долара, а брат му сега ръководел щаба на Хилари...

Обичайният враг?

"Откакто свърши студената война, не помня темата за Русия да е заемала толкова място във вътрешните американски спорове", казва Фьодор Лукянов, главен редактор на сп. "Русия в глобалната политика".

"Демонизацията на Русия, особено на Путин, стигна безпрецедентни висоти. Според мен не толкова заради нашето могъщество, колкото заради собствената им неувереност. Много неща в западния свят вървят на зле: сочи го успехът на различни нестандартни кандидати и проекти като Тръмп в САЩ, Льо Пен във Франция или излизането на Великобритания от ЕС. Все признаци на социално неблагополучие. А причините за него още не са осъзнати добре от западните политици, затова се задейства старият инстинкт - да открият външния враг, "развалил нещата". Не търсиха дълго, спряха се на обичайния враг, с когото са свикнали...

Но има и друга причина да си спомнят толкова често за Русия. Тръмп застана срещу дългогодишната външнополитическа линия, постави под съмнение нуждата Америка да държи лидерството в цял свят, прикани я да не се меси в чужди работи, а да си гледа своите. Което съвпада с тезисите на Путин, говорил неведнъж за порочността на американската хегемония. И точно за това се хванаха опонентите на Тръмп: щом той повтаря идеите на Путин, значи е агент на Путин!"

"То се знае, във всяка пиеса трябва да има и отрицателни персонажи - разсъждава професор Владимир Мусатов, д.ик.н., бивш завеждащ отдел в Института за САЩ и Канада през 1988-1992 г. - Америка бездруго си има няколко реални: и радикалният ислям, и епидемии от непознати досега болести... Често пъти обаче се акцентира именно върху Русия, нейните "интриги", и това го прави най-вече Клинтън. Защото "обичайният" съперник се харчи най-добре сред публиката. И антируските "сигнали" се подхващат от гръмогласен хор вестникарско-ефирни лакеи. Навремето в САЩ бе създадена цяла инфраструктура от катедри и университети, където се дипломираха куп журналисти, икономисти и други, откърмени и обучени за кампанията срещу СССР. Съветския съюз вече го няма, инфраструктурата остаря, но борците са си там".

При все това Николай Злобин, директор на американския Център за глобални интереси, приканва да не се надценява влиянието на Москва върху американските избори.

"Някой фермер от Оклахома всичките тези приказки как Русия можела бързо "да превземе Балтика или Полша" изобщо не го интересуват. Над 90 на сто от нещата, за които в Америка се говори преди избори, са вътрешни проблеми: данъците, медицинските застраховки, миграцията... А Тръмп отделя внимание на световните въпроси главно защото опонентката му е била държавен секретар, отговаряла е за външната политика на САЩ. Той използва грешките в онази политика, за да я надвие в играта".

Няма защо да се демонизират и "руските хакери", които уж разбиват компютрите в САЩ, смята експертът. И обяснява: "Ако наистина са го направили те (което принципно не може да се докаже), прави им чест. Да, политиците се нервират от такава намеса, но тя е добре дошла за обикновените избиратели - колкото повече "течове" има, толкова повече истини ще научат те за своите лидери".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase