Жаклин Толева. Снимка: Пресцентър

Жаклин Толева е председател на Български демократичен форум. Родена на 15.10.1969 г. Завършва Френска езикова гимназия в София и Софийски Университет „Св. Кл. Охридски” – магистър по Право и Дипломация и магистър по Теология. Специализира „Публична администрация и европейска интеграция,” както и „Политически умения”. От 1997 г. до 2009 г. работи като съветник в Народно събрание на Република България. Владее испански, френски, английски и руски език, ползва немски. Членува в БДФ от 1990 г. Учредител и първи председател на Българския младежки демократически форум. С нея си говорим за предстоящите избори и коалицията на БДФ с ДСБ.

Как ще коментирате продължаващия скандал с подслушването и изтеклите записи на разговор между експремиера Бойко Борисов, бившия земеделски министър Мирослав Найденов и вече бившия градски прокурор Николай Кокинов?

Циничната аудиопиеса, която ни беше поднесена, недвусмислено показа нещо, което и досега подозирахме – държавата ни се управлява като бащиния, решенията на всякакво ниво се вземат без зачитане на демократичните процедури, законите се заобикалят, назначенията се уреждат, а съдебна отговорност за силните на деня няма. Свидетели сме на една вътрешна война, макар и да се търси виновник отвън. Разбира се, помощници сигурно има, но процесите на разпад следват вътрешна логика. Самоизяждането на ГЕРБ не ни учудва, защото от историята добре знаем, че финансовите възможности и дар-словото на една личност не са достатъчна спойка – трябва идеология и ценности, трябва кауза, каквато изглежда им липсва.

Как се отразява този скандал на предизборната кампания?

За съжаление подобни скандали отвращават хората от политиката и щетите върху представителната демокрация като модел, който се стремим да изградим в страната ни, са огромни. Но ние се уповаваме на здравия разум на българина, който дълбоко в себе си прави разлика между хора, които безотговорно си играят с властта, и такива, които я носят с достойнство и я употребяват за развитието на страната си. А на онези, които все пак са решили на 12 май да отидат в гората за гъби, бихме искали да им кажем да се пазят, защото точно в гората се е спотаила голямата (руска) мечка.

Как виждате следващото Народно събрание и следващия кабинет?

Нестабилен. Какво да очакваме от парламент, доминиран от ГЕРБ, БСП, ДПС? Всяка една от тези партии обещава лява политика, когато на България са нужни десни решения. Коалиция „ДСБ-БДФ” е единствената, която може да проведе една успешна политика в посока на толкова много обясняваните от нас три стъпки – намаляване на безработицата, повишаване на доходите и сигурността на българските граждани. Това не са просто думи. Зад тях стоят конкретни действия, които представляват един всеобхватен проект за устойчиво развитие на България. Не става дума просто за предизборна платформа под мотото за борба с кризата.

Какво научиха партиите от протестите?

Протестът е добра форма за заявяване на гражданска позиция, когато другите възможности са изчерпани. Гражданското общество в България постепенно се активизира и това е положителен знак за развитието на нашата демокрация. Но повечето партии не научиха нищо от това, защото през цялото време се опитваха да употребят общественото недоволство в своя полза. Така и не разбраха, че протестиращите не им вярват и не се разпознават в тях като представителство. Как иначе да обясним факта, че на антимонополните лозунги на улицата левите социалисти и така наречените „националисти” отговаряха с “да” на АЕЦ Белене, оттам и на още по-голямата енергийна зависимост от Русия? Или са хронично оглушали, или шумът на рубли е заглушил съвестта им. След всички проведени срещи и разговори с протестиращите и техните представители сме убедени, че хората не искат връщане назад, че европейското настояще и бъдеще на България не е под въпрос. И вярваме, че те ще го заявят категорично в деня на изборите.  За себе си, можем да кажем категорично, че БДФ винаги е бил воден от думите на големия политик на следосвобожденска България – Петко Каравелов. Той казва: „С партия се идва на власт, но за партия не се управлява”.

Има ли криза на ценностите в българския политически живот?

Разбира се, че ще има криза, когато хората масово влизат в политиката, защото виждат възможност за кариерно развитие и материално облагодетелстване. Да не би големите партии да предлагат нещо друго? Служба на народа?! Граждани за европейско развитие на България?! Ние не чухме лидерите да обменят подобни ценности, когато останат насаме със себе си.
Ценностите за нас са ясни – на първо място в центъра на всичко е човекът, оттам и ролята на държавата да му осигури възможности за достоен живот. Оттук следва и основната роля на образованието, науката и културата, защото за нас знанието е най-големият капитал. Разбира се, всичко това се основава на една работеща икономика, която стимулира частната инициатива, малкия и среден бизнес и която ограничава монополите.

Защо БДФ реши да влезе в коалиция с ДСБ за изборите?

Първо, защото споделяме едни и същи принципи и ценности. Второ, защото имаме обща цел – достойното битие на българските граждани. Трето, защото тъкмо политиците на ДСБ два пъти успешно са изваждали България от много по-тежка криза. Междувпрочем в управлението на ОДС през 1997 г. – 2001 г. БДФ също даде своя принос с двама свои министри.

Какви каузи ще защитава партията ви, ако влезете в 42-то Народно събрание?

БДФ винаги ще отстоява като кауза своето кредо: „За национално мощна и социално справедлива България”. За нас отговорното управление за България е това, което осъществява националните интереси и идеали. Днес националният ни интерес са хората, а именно техният висок жизнен стандарт – с работа, стабилни доходи и сигурност за себе си,  за близките си, за имуществото си. Нашата кауза е да направим така, щото българинът  да бъде високообразован, знаещ, конкурентоспособен и предприемчив. Здрав и богат. Богат не само материално, но и гордеещ се, че е носител на една хилядолетна българска култура, с която влиза равнопоставено в Обединена Европа.

Кой ще е първият законопроект, който бихте внесли?

Няма да е един законопроект, а пакети от законопроекти в социалната, икономическата и образователната политика. Част от тях вече са предлагани от колегите ни от ДСБ в миналия парламент. Такова е например предложението за намаляване на данъка на едноличните търговци от 15 на 10 на сто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase