Барак Обама Снимка: Reuters

Още в първите часове след убедителната победа на Барак Обама на президентските избори през ноември беше ясно, че му предстои много тежка битка още със започването на втория мандат.  Държавният глава трябва да спре попадането на страната си в нова рецесия,  да спре  пропадането отвъд т.н. “фискална скала”.

За целта обаче Обама трябва да постигне споразумение с най-яростните си противници – републиканците, които запазиха мнозинството си в Конгреса. Трябва да ги убеди да се откажат от вече договореното орязване на бюджета и вдигане на данъците в началото на 2013-та година. 

В свой анализ БиБиСи хвърля поглед върху някои действия на Републиканската партия. И по-конкретно към изпратеното до Обама писмо, подписано от председателя на Камарата на представителите Джон Бьонер и лидерът на  републиканското мнозинство Ерик Кантор.

Във въпросното писмо пише, че американският народ е заложил на статуквото и е гласувал едновременно за запазване на републиканското мнозинство в Конгреса и за нов мандат за Обама. Това (според републиканците) би трябвало да означава, че хората очакват намиране на балансиран компромис.

От БиБиСи правят аналог със сходна ситуация  след преизбирането на един от великите американски президенти Ейбрахам Линкълн. На прием в Белия дом първата дама посреща множество гости за прием, даван от съпруга й. Сред поканените е и тогавшният лидер на републиканците в Конгреса Тадеус Стивънс, един от яростните критици на президента.

Г-жа Линкълн не се церемони и директно изстрелва тирада по адрес на политика по смисъла на следните думи: “ Моят съпруг е обичан от народа, познат на хората, току-що беше преизбран, а вие сте никой – така че просто се разкарайте”.
В тази връзка Барак Обама със сигурност е убеден, че повечето американци също смятат, че преизбирането на президент има повече тежест от преизбирането на конгресмени и сенатори. И неслучайно не спира да използва всяка възможност, за да настоява за изпълнение на неговите условия – по-високи данъци за богатите за сметка на орязването на бюджета за образование и т.н.

Всичко, което президентът прави от преизбирането си досега е излагане на политическа платформа, а не сериозни преговори с републиканците.

Това, разбира се, дразни още повече противниците му, които дори написаха във въпросното писмо до Обама, че изложеният план от страна на президентската администрация е далеч от “баланса и реалността”.
И отговорът им не закъсня – гласуваха проект за орязване на здравното подпомагане за пенсионерите и купоните за храна за бедните.
Сега настояват за отговор и сериозни преговори. Но Обама вече е далеч по-агресивен президент в сравнение с първия си мандат и съумява да маневрира така, че да насочва разговорите в желаната от него посока.

Държавният глава не сключва сделка – той показва на опозицията си как си представя сделката...
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase