Телефонно проучване на албанската телевизия „Вижън плюс“, проведено сред зрители от Албания, Косово, Македония, Черна Гора и Южна Сърбия , показало, че 90% от анкетираните считат, че албанците на Балканите трябва да живеят в една държава.

В предаването на живо се изявили и албанският външен министър Паскал Мило, и анализаторите Коцо Данай и Сокол Дервишай.

Те подчертали, че е естествено да се очаква обединяването на албанците в региона, a независимостта на Косово е оценена само като една стъпка към създаването на нова албанска държава на Балканите.

Всичко това е прекрасно, но се чудим как албанските коментатори са пропуснали да добавят и гръцки Епир, пък защо не и Солун, към бъдещата голяма албанска държава на Балканите?

Може би засега е още рано, но както знаем албанските гастарбайтери са навсякъде из южната ни съседка и, следвайки косовския модел, може би до няколко десeтилетия подобни мисли няма да са чужди на албанските политици и анализатори.

Всъщност, когато говорим за обща държава за всички албанци на Балканите, няма да е зле да не забравяме, че подобни надежди хранят и други балкански етноси.

Проблемите с прокарването на националните граници на Балканите не са от вчера и може да се каже, че никъде на нашия многострадален полуостров няма нация, която да е напълно доволна от своите сегашни граници.

Винаги се намира по отбор юнаци, които да завъртят кръшно хоро, пеейки локалните вариации на „Сите Българи Заедно“, но ако целта на албанците е да правят Велика Албания, няма да е зле да ги подсетим, че трябва да чакат на опашката, защото са малко закъснели.

Нека първо уредим въпроса с гръцката „Мегали идея“ със столица в Константинопол, с българското „Мизия, Тракия, Македония“, с румънското „Романия Маре“, с турското наследство на Османската империя, пък тогава може да дойде ред и на албанците.

По ред на номерата, другари! 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase