След направените консултации при президента Румен Радев, кандидатът за служебен миниистър-председател Димитър Главчев прадстави и проекта си за кабинет.  От избраните хора прави впечатление, че министрите на четири ведомства ще запазят постовете си. Последваха редица политически престрелки, недоволство сред партиите и напускания на залата, а БСП дори не присъстваха на консултациите.

"Главчев не е могъл да се справи със задачата да избере експертен кабинет и е избрал, както той самият се изрази, балансиран кабинет. Направил е компромис между бивши зам.-министри на сегашното правителство и четирима министри. Това не са малко хора, но виждаме, че с цялото лобиране ще се продължи. Прави впечатление министърът на земеделието, на транспорта, на образованието, ключови министри на ресурсни министерства остават от стария кабинет. Остава и Калин Стоянов, който трябва да се грижи за честните избори, а няма достатъчно авторитет за това, особено след последните събития", каза политологът проф. Мария Пиргова пред Bulgaria ON AIR.

По нейни думи обаче обществото и анализаторите обръщат твърде много внимание на служебното правителство, имайки предвид, че това е просто една административна функция. "Номинациите очевидно са опит за баланс, но и ключовите министерства запазват своя министър, включително това на МВР, въпреки че Атанасов каза, че са искали оставката му. Тази оставка можеше да бъде поискана и значително по-твърдо през времето на управлението на кабинета "Денков".

Социологът Димитър Живков изрази мнение че най-важно е да имаме честни избори. В ефира на Bulgaria ON AIR експертът обаче не изключи възможността да изпднем в нова спирала на неуспешни опити за съставяне на редовен кабинет и провеждане на избори.

Според него можем да очакваме по-умерена политическа борба по време на предизборната кампания.
"Ставайки свидетели на поредния политически скандал, би следвало да очакваме много напрегната и изострена кампания, но въпреки това тя ще бъде със значително по-нисък тонус на противопоставяне, в сравнение с тази от миналата година, защото политическите сили ще трябва да седнат да преговарят за следващата управленска формула", подчерта Живков.

И двамата анализатори изразиха мнение, че ако обществото не изрази своята гражданска активност, промяната няма да дойде скоро. “Вероятно на есен пак ще се отиде на избори, тъй като предстоят много проблеми, които едва ли ще бъдат решени положително за хората", смята проф Пиргова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase