Снимка: архив, Булфото

Работна група ще изготвя нова визия за демографската политика у нас. Това съобщи  вицепремиерът по демографската и икономическа политика Марияна Николова пред Нова.

Работната група включва експерти и учени от БАН, както и практици и действащите лекари от акушеро-гинекологичните болници. Вече са проведени редица срещи с лекари, на които са поставили и конкретната проблематика, свързана с раждаемостта, пренаталните проблеми, каза още тя.

Статистиките показват задълбочаване на демографските проблеми в България, чието население падна под 7 млн. души, които се топят с 50 хил. годишно. 73% от населението живее в градовете, а 164 от населените места са без живеещи.

„Демографската политика не е проблем само на България, но и на целия ЕС. Тя зависи от всички институции, които трябва да бъдат обединени и единни в процесите на вземане на решение за мерките, които се прилагат”, обясни тя.

Николова обясни, че могат да се вземат добри примери за справяне с демографския проблем от Унгария.

„Правим сравнително-правен анализ на законодателството, който е в процеса на рамките на работната група и след като експертите си дадат заключенията, ние ще обявим и конкретните резултати“, заяви вицепремиерът.

Тя допълни, че финансови стимули трябва да има, но такива, които да са реални и измери, съобразни възможностите на държавата.

За подпомагане на майките се предлагат различни социални мерки, една от които е т.нар. Домашни помощници, които да помагат в отглеждането на детето, за да може майката да се върне на работа.

Като най-важно обаче Николова посочи детските градини. „Считам, че те трябва да са безплатни поне до 5-годишна възраст на детето и в училищата да се осигури необходимият храноден на децата”, каза Николова.

Вицепремиерът заяви, че 6400 лв. е нереална помощ за раждане на второ дете. „В крайна сметка трябва да бъдат направени необходимите разчети и да се дадат реални цифри”, беше категорична тя.

Николова съобщи, че новите мерки трябва да бъдат на лице до 15 юли, когато приключва работата на работната група.

Тя коментира и изплатените обезщетения от 10 лв. на три семейства на загиналите при катастрофата край Своге. „Категорично не съм съгласна с позицията на застрахователя – при конкретно становище на КФН обезщетението следва да бъде платено. След като един пътник има билет, той категорично е застрахован и не бива да доказва каквото й да е било. При евентуално завеждане на съдебен спор, делото ще бъде спечелено от пострадалите”, каза тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase