Снимка: БТА

Няма драма с изучаването на български език от децата на българското малцинство в Украйна. Това увери украинският посланик Николай Балтажи след среща с шефа на парламента Димитър Главчев. 

Напрежението около изучаването на майчин език от децата на българското малцинство в Украйна се появи в началото на септември. Тогава украинските депутати приеха нов закон за образованието, с който се засилва силата на украинския език за сметка на този на малцинствата. 

Премиерът Бойко Борисов, външният министър Екатерина Захариева и много български политици реагираха остро и призоваха промените да не влизат в сила. 

Днес Балтажи обясни, че тази промяна няма да се отрази на българското малцинство. 

Посланикът разказа, че промените са направени след външно оценяване, което показало, че децата на унгарското малцинство, завършващи национално унгарско училище в Украйна, не знаят украински след завършване на 4 клас.

"Това затруднява кандидатстването им в украински университети, ограничава достъпа им да пазара на труда, те се самоизолират, което е недопустимо", каза Балтажи. 

Той обясни, че в българското училище в Одеса такъв проблем не съществува, защото там освен че до четвърти клас се преподава на български, се изучава и украински. Там след приемането на новия закон нещата ще се обърнат и учениците от българското малцинство ще учат на украински, но ще изучават и български. 

"Нищо не се закрива, украинските етнически българи ще могат и занапред да развиват своята идентичност", каза Балтажи. 

Той упрекна някои българска политици, че са политизирали въпроса и са създали излишно напрежение.

Украинският посланик обясни и че украинските власти съгласуват всяка стъпка с българските. 

За да се запознае от първа ръка, че проблем няма, посещение в Украйна ще направи и шефът на парламента Димитър Главчев. Той ще се срещне с българското малцинство в края на седмицата по случай празника на Независимостта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase