Архив: Булфото

Стари линейки и неквалифицирани лекари. Проблемите в Спешна помощ са факт и системата има нужда от реформа. Това призна здравният министър Николай Петров пред депутатите, които по настояване на БСП проведоха дебат за изпълнението на проектите за модернизация и обучението в спешната помощ.

388 екипа на спешна помощ работят в страната всеки ден, но пък на тях им се налага да използват стар автопарк.

През 2007 г. са купени 157 линейки, през 2008 г. - 108 линейки, през 2009 - 162 линейки, а през 2014 г. и 2015 г. има рязък спад – 56 линейки.

Наетите в системата са 7113 лекари, фелдшери, медицински сестри.

Оказа се, че въпреки трудните условия на работа в Спешна помощ има млади хора.

48% от лекарите са на възраст 35 - 55 години, 65 на сто от медицинските сестри са в същите граници.

Лекарите, които имат някаква специалност, са 52%, но тези със специалност "спешна медицина“, са малко, едва 60, явно тя не е атрактивна, призна Петров.

Според него е безспорно, че спешна помощ се нуждае от промяна на базата, на оборудването и на квалификацията на работещите и организацията на работа.

Заради това е стартиран и проект по европейската програма “Региони в развитие и растеж“, която за съжаление се бави заради 8 спешни центрове, за които няма разработени планове.

Бюджетът на програмата е 163 милиона, с които ще се купят нови линейки, ще се ремонтират отделения, ще се повиши квалификацията на медиците.

Ремонтът е за 237 обекта, като 34 са спешни отделения и 203 са спешните центрове и филиали.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase