Серджо Матарела и Росен Плентелиев. Снимка: БТА

По отношение на Brexit всички бяха изненадани, включително и британските ни приятели. Длъжни сме да им дадем шанс да обмислят позицията си. Няма яснота какво точно иска правителството на Обединеното кралство. Това каза на пресконференция държавният глава Росен Плевнелиев след като се срещна с италианския си колега Серджо Матарела.

"ЕС има не един, а много проблеми за решаване. Апелът ни ще бъде това да не ни отклонява от другите важни стратегически въпроси. С президента се обединихме, че е добре да стартираме нови интеграционни проекти. Притеснен съм от това, че националисти и популисти шестват в европейските столици. Аз търся устойчиви решения за България и Европа. Знам, че нито едно решение не може да бъде устойчиво, ако е антиевропейско. И миграцията, и безработицата, и тероризмът не познават граници и не могат да бъдат решени само в рамките на самозатварянето на една държава“, заяви Плевнелиев.

По думите му национализмът, популизмът и Brexit са неща, с които трябва да свикнем.

"Трябва да подхождаме с позитивни ценности. ЕС е преди всичко съюз на ценностите и ако те си отидат, остава само геополитика и интереси. Това е Европа от 19 век, спомнете си какво се случи след това. Дебатът с популисти и националисти е ценностен дебат“, каза още Плевнелиев.

Серджо Матарела каза, че, без да се протака, трябва да се решат въпросите, свързани с участието на Великобритания в ЕС.

"Отзвукът от британския референдум изправи всички страни-членки пред необходимостта да се преразгледат основните аспекти от дейността на ЕС и на нужните дейности, които трябва да се извършат. Наистина Европа понесе и научи много тежки уроци след Първата и Втората световна война“, подчерта италианският президент и добави, че ЕС трябва да даде отговор и на всички други остри въпроси, изискващи бързи решения, които тревожат гражданите.

"Надявам се всички да разберат, че единственото общоевропейско решение е да има план за редистрибуция на мигранти. Всички трябва да се обединят около това, че балканският маршрут не трябва да се отваря. Българите ще допринесем за такова общоевропейско решение“, подчерта Плевнелиев.

От своя страна Матарела заяви, че е добре да не се забравя, че зад всеки човек, удавил се в Средиземно море, стоят много мечти за по-добър живот. „Ако не се намери сериозен и отговорен проект проблемът ще стане неуправляем. Трябва да се създаде и обща брегова охрана на ЕС. Това предполага общо управление на съюза, но не само като се опазват външните му граници, а да се създаде обща политика за политическо убежище“, допълни още той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase