Снимка: архив, БТА

Пияни ченгета, Държавна сигурност, рицари в чаршафи, масони, кръгът "Олимп" и Карл Маркс станаха част от дебатите по приемането на второ четене на новия закон за съдебната власт.  

С едно от гласуванията депутатите разрешиха на магистратите да членуват в тайни организации и общества, въпреки че при първото четене на закона подкрепиха забраната.  

Днес мнозинството отхвърли предложението на Радан Кънев и съпартиеца му Петър Славов в закона да се запише текст, който да прави несъвместими заемането на магистратска длъжност и членуването в тайни организации.  

"Не е въпросът в това, че немалка част от българските масони са просто едни впиянчени ченгета от ДС, които си играят на рицари и се обличат в чаршафи. Огромният проблем е, че част от тези облечени в чаршафи ченгета осъществяват нерегламентирани контакти помежду си на ниво адвокат-прокурор, адвокат-съдия, съдия-прокурор", обяви от парламентарната трибуна лидерът на ДСБ Радан Кънев.  

Той допълни, че продуктът на тези нерегламентирани контакти са извънреден брой необективни съдебни решения и прокурорски постановления.  

В спора за тайните общества и влиянията им в съда и  политиката се включи и ДПС. Четин Казак припомни кръга "Олимп" и допълни, че той се е трансформирал в друг кръг, "заимствал името си от една книга на Карл Маркс".  

Въпреки че не забраниха членуването в тайни общества, депутатите задължиха магистратите да обявяват членството си в тайни или неформални организации и общества.  

Правосъдният министър Екатерина Захариева обясни, че ако магистрат декларира членство в тайна организация, това може да се окаже предпоставка Инспекторатът да поиска отстраняването му.

Затова в крайна сметка тя подкрепи промените и обясни, че така законът е станал по-прозрачен. Захариева препоръча и тези текстове да се пренесат и в законите, уреждащи работата на висшите държавни служители.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase