Снимка: БТА

Устойчивото демократично и мирно развитие е каузата на Югоизточна Европа и трябва да използваме всички механизми да поддържаме сътрудничеството и разбирателството между страните в региона. Това са подчертали по време на разговор на "Дондуков“ 2 президентът Росен Плевнелиев и председателят на Държавния сбор на Словения Милан Бърглез, който води словенска парламентарна делегация на посещение у нас, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Президентът и председателят на Словенския парламент са обменили мнения по политическите процеси и състоянието на демокрацията в страните от региона и по взаимодействието между България и Словения в рамките на Европейския съюз.

Росен Плевнелиев и Милан Бърглез са определили като отлични двустранните отношения, като те ще бъдат потвърдени и по време на предстоящата официална визита на българския президент в Словения в края на юли.

България и Словения са близки партньори и в региона, а отличните двустранни отношения са добра основа за активизиране на парламентарния диалог и са предпоставка за продължаване на доброто съвместно сътрудничество по регионални въпроси и инициативи.

Президентът Плевнелиев и Милан Бърглез са дали висока оценка на Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, който е автентичният глас на региона и двете страни ще работят заедно за развитието на всички направления на формата за регионален политически диалог. България също така разчита на подкрепата на словенската страна за кандидатурата на София за седалище на Постоянния Секретариат на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.

България и Словения ще задълбочат сътрудничеството и в областта на европейската и евроатлантическата интеграция на страните от региона.
Страните от Западните Балкани трябва да бъдат напълно интегрирани в европейските структури, а европейската интеграция е мощен двигател на демократичното развитие на региона, са подчертали Росен Плевнелиев и Милан Бърглез.

Двете страни ще работят също така за засилване на търговско-икономическото и инвестиционното си сътрудничество.

Само през 2015 г. 20 на сто повече словенски туристи са посетили България спрямо предходната година, стана ясно по време на разговора.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase