Снимка: Архив БТА

Четирима депутати пратиха писмо до главния прокурор Сотир Цацаров с покана да се отчете пред парламента докъде е стигнало разследването за КТБ.

Методи Андреев от ГЕРБ, Петър Славов и Мартин Димитров от Реформаторския блок и съпредседателят на ПФ Валери Симеонов, които се определят като "групата за натиск", уточниха, че се възползват от новата поправка в Конституцията, приета в края на 2015 г., с която се дава възможност главният прокурор да бъде канен за отчет пред Народното събрание.

"Заявяваме, че няма да си правим оглушки за грабежа на века", отсече Валери Симеонов и добави, че групата за натиск иска да спре странното мълчание през последните няколко месеца на главната прокуратура по разследването.

В писмото им пише, че искат доклад за прилагането на закона по казуса с фалиралата банка, включително за напредъка на разследването срещу обвиняемите лица, изправянето на Цветан Василев пред правосъдието и сътрудничеството между органите на държавното обвинение и синдиците на банката за обезпечаване и претендиране на максимален обем средства от източеното от банката имущество и връщането му в масата на несъстоятелността, за покриване на задълженията на КТБ към държавния бюджет, вложителите и кредиторите й.

"Близо две години след фалита в българското общество все повече се засилват опасенията, че фалитът на КТБ, станал известен и като грабеж на века, ще остане без последици за виновните лица, а източените над 4 млрд. лева ще се платят основно от българския данъкоплатец", пише в писмото.

Депутатите посочват, че обществените очаквания са изправяне на Цветан Василев пред съда, търсене на отговорност от останалите членове на Надзорния и Управителния съвет или ръководни служители, одобрявали отпускането на необезпечени кредити за милиарди.

"Отговорност е редно да понесат и членовете на тогавашното ръководство на БНБ и другите държавни органи, имали отговорност по закон и неупражнили дължима грижа и надзор върху управлението на КТБ. Важно е да се провери и дейността на квесторите, допуснали извършването на цесии и прихващания за стотици милиони, след налагането на специален надзор", пишат още депутатите.

На второ място те поставят притеснителни данни на международната разследваща компания на стр. 20 от доклада им, че част от документацията във връзка с фалита на банката е останала недостъпна за тях, след като е била иззета от прокуратурата за целите на следствени действия.

"Много е вероятно тази документация да има отношение към проследяването на източените от банката средства и предприемането на адекватни действия от синдиците за тяхното обезпечаване и завеждане на съдебни искове за възстановяването им в масата на несъстоятелността", добавя се в писмото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase