Снимка: Булфото, архив

Създаване на избирателен район "Чужбина", даване на възможност за автоматично разкриване на секции там, където на предходни избори са гласували не по-малко от 100 избиратели, създаване на секции с 40 заявления извън посолствата, дипломатическите и консулските представителства, активно участие на българските общности в процеса на създаване на секции. Това са част от предложените от омбудсмана Мая Манолова промени в Изборния кодекс, които тя вече е пратила на председателя на парламента Цецка Цачева.

Още по темата

Поправките, които националният защитник, е изпратила, бяха поискани от представители на българи в чужбина,  като целта е да се възстановят отменените облекчени условия за участието им във вота, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.

Манолова иска депутатите да върнат отменените правила за образуване на избирателните секции извън страната, действали през 2014 г. и 2015 г.

"Тези правила сработиха и не предизвикаха проблеми при два избора – избори за Европейски парламент май 2014 г., избори за Народно събрание, октомври 2014 г., и на националния референдум – октомври 2015 г.", мотивира се тя.

"Като национален омбудсман, чието конституционно задължение е да се застъпва за правата и свободите на българските граждани, прецених, че е необходимо да предприема действия за сближаване на позициите на гражданите и парламентарно представените партии", пише в писмото до председателя на Народното събрание Мая Манолова.

В мотивите си омбудсманът посочва още, че предложените промени гарантират, че всички български граждани извън страната, ако желаят, ще могат да упражнят правото си на глас. 

"Считам, че конституционните права на българските граждани трябва да бъдат гарантирани, където и да се намират, както постановява и разпоредбата на чл. 26, ал. 1 от Конституцията", е позицията на омбудсманът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase