Снимка: БТА

МВР шефът Румяна Бъчварова и синдикатите, които вече организираха и протести, пак не се разбраха за орязването на социалния пакет на служителите в сектора.

Единственото нещо, за което нямаха различно мнение, беше обстоятелството, че полицаите и пожарникарите работят при много лоши условия на труд, нямат оборудване, нито елементарни консумативи.

Още по темата

Според сметките на Бъчварова обаче има начин да се спестят по 64 милиона лева на година, ако бъдат намалени отпуските на полицаите, заплатите, които поучават при напускане и при отделянето на администрацията от министерството.

Синдикатите обаче пак я обвиниха, че мотивите й са чисто финансови, а МВР не било фирма, на първо място стояла сигурността на хората.

Тя пък се оплака от тях, че много от отпуските им дори не се завеждали и се получавало така, че хем ги ползват, хем накрая като напуснат министерството плаща огромни компенсации.

Валентин Никифоров, вицепрезидент на КНСБ, поиска законовите промени да минат на Тристранка, защото е ясно, че не засягат само полицаите.

Не само синдикатите, но и Бъчварова смята, че хората в системата са малко, а от четири години насам напускат средно по 4000 души годишно.

45 хиляди души се водят на щат в МВР, а за сравнение във финансовото министерство са 50 хиляди, което показва, че структурата на МВР е много натоварена и провокира едно отношение на обществото, което не е правилно, защити се Бъчварова.

Четири нови закона са приети са МВР от 1997 г. досега, отделно има над 80 поправки, което показва, че липсва устойчивост и последователност в системата на МВР, нестабилност в решенията и усещане за несигурност сред служителите, продължи тя.

Сега 34 хиляди са полициите, в това число пожарникарите и граничарите, 4200 души са специализирана администрация и и още 6804 други са на щат в МВР.

Разходите за заплати са 91% от бюджета и това обяснява остарелите технологии, оборудване, липсата на модернизация.

За да се промени това положение, МВР трябва да се преструктурира и да отстрани неприсъщите дейности, като се създаде отделна агенция за управление на собствеността и социалните дейности, както и държавно дружество, което да е за получаване на услуги като регистрация на коли, издаване на лични карти, паспорти, смята силовият министър.

Така ще се освободят над 1500 души от структурата на МВР, каза тя. Преминаването на пожарната в отделна агенция пък щяло да повиши оперативността й.

"На ден около 30 документа се разменят между МВР и пожарната за едно нещо", мотивира се Бъчварова.

Синдикатите не харесват и това нейно предложение, защото не било ясно.

Отделно се оказа, че МВР има задължение да охранява при това без пари, институции, които могат да си плащат. Сред тях попадат дори и частните съдебни изпълнители. Това струвало на МВР по 16 милиона лева на година, така че сме пратили писма или да си плащат на МВР, или да потърсят друга охрана, обясни Бъчварова.

По нейните сметки пък с намаляването на отпуските от 30 на 25 дни на полицаите ще се спестят пари за назначаването на нови 660 човека.

Синдикатите обаче настояват да не се пипат тези отпуски, а 12 от дните, които им се полагат за извънреден труд, но в замяна на почивката да получават пари.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase