Снимка: БНР

ДПС все повече иска да покаже, че което и да е важно решение в държавата не може да се вземе без него. ГЕРБ с нетърпение гледат към провала на Реформаторите на местния вот, а Борисов играе надпартийна игра, при която с едното око гледа към задаващите се президентски избори.

Този анализ направи политологът Борис Попиванов пред БНР.

Още по темата
„ДПС не очаква пряко и непосредствено влизане във властта, а иска да покаже все повече, че което и да е важно решение в българската политика не може да се вземат без него и против него“, каза експертът.

Така той коментира посланието на лидера на ДПС Лютви Местан от откриването на парламентарната сесия, че управляващата ни коалиция не е формулата на властта.

Според Попиванов събитията от последната година доказват тезата на Местан, че става почти невъзможно да се случи каквото и да е без ДПС - както по линия на реформите, така и по отношение на държавните решения.

"Формулата на властта се е променила и без местните избори, тя е силно зависима от подкрепата на ДПС в ключови моменти“, каза политологът в коментар на изказването на премиера Бойко Борисов, че силата на коалицията ще си проличи на местните избори.

Попиванов припомни, че Борисов и Цветанов неколкократно са намеквали, че претенциите на РБ не отговарят на присъствието и тежестта им в обществото. „Според мен те с нетърпение очакват по-сериозен неуспех на РБ на местните избори, за да могат да използват любимия си аргумент – колко гласове имате, за да диктувате дневния ред на българското правителство“, каза наблюдателят.

Според него Бойко Борисов все повече се завръща в ролята си от първия мандат – на човек, който еднолично решава всички въпроси, маха огради, решава дали автокрадци да са в затвора или не.

В същото време политологът отбеляза, че премиерът играе и надпартийна игра, в който с едното око гледа към президентските избори. Тя се изразявала в подкрепата, която давал за политиките на Меглена Кунева и Петър Москов.

Попиванов обаче смята, че надпартийната игра е неубедителна, защото нищо от реформаторските предложения не е задвижено досега.

Според политическия анализатор след изборите едва ли ще има пренареждане, защото никой от основните участници в процесите няма да има интерес да го направи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase